Bana Göre İK · Genel

Bağlı mısınız yoksa Bağımlı mı?

Turnover oranı düşük olan bir çok firma, 5 yıl ve üzerinde olan çalışanlarıyla gurur duyar. Peki gerçekten gurur duyulmalı?

Eğer bir çalışan, sürekli şikayet ederek çalışıyorsa; iş bulamama stresi, düzen bozma endişesi, yetkinliklerine güvenememe, ekonomik kaygı gibi sebeplerden dolayı çalışmaya devam ediyordur.

Mecburi sebeplerle firmada kalan bir çalışanın bağlı olduğu; firmanın da elde tutma konusunda başarılı olduğu söylenemez. Bununla beraber, yetkinliklerine ya da iş bilgisine güvenemeyen ve memnun olmadığı halde çalışmaya devam eden birinin kuruma faydalı olması da beklenemez. Bu tarz şirketlerde, ağırlıklı olarak X kuşağı  çalışırken, Y Kuşağının kısa süre de işten ayrıldığını görürüz. Çünkü, firma da, “Kabullenmişlik Kültürü” vardır. Bu kültür içinde, değişim her zaman konuşulur hatta aksiyon da alınır ama hiçbir zaman uygulamaya geçilmez. Sadece ekonomik verileri takip etmek, sürdürülebilirlik açısından yeterli kriterler değildir. Hatta, sadece verileri takip etmek başarı için yeterli değildir. Uygulanabilirlik, gerçek başarının göstergesi olacaktır.

images

 

Bununla beraber firmalar, 15 yıl ve üstü çalışanlardaki tehlikenin de farkında değildir. Çünkü, ilgili pozisyonda çalışan biri olduğu sürece işe alım ihtiyacı duyulmaz. Mevcut çalışanın işten ayrılma ihtimali çoğu zaman hesaplanmaz. Ancak, çalışan işten ayrıldığı zaman da, yerine birini bulmak zorlaşır. Çünkü 20 yıllık çalışanın aynısı aranır. Fakat bulmak tabii ki mümkün değildir. Çünkü, 20 yıl boyunca firmanın tozunu toprağını yutmuş bir çalışandan bir tane daha bulmak imkansızdır. Bu nedenle, “Yedekleme” dediğimiz çok bilindik uygulamanın devreye girmesi gerekmektedir. Mevcut olan kıymetli Know-How un bir şekilde aktarılarak devam etmesi gerekir. Bunun için de, o pozisyonda birinin yetişme süresi ve ortalama turnover oranları hesaplanarak yedekleme çalışmaları yapılmalıdır. Aksi takdirde, az önce saydığımız sebeplerden dolayı, şirkete bağlı değil bağımlı olan çalışanlar gibi, çalışana bağımlı işverenler de olmuş olacaklardır.

Bu nedenle, uzun süreli çalışmaların temel nedeni hem çalışanlar hem de işverenler açısından doğru analiz edilmeli ve bu analiz sonuçlarının verimliliği arttırıcı etkinlikte kullanılması gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s