İKitap

3’ü 1 Arada

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin değerli hocalarından Yrd. Doç. Dr. Cemile Çetin tarafından hazırlanan 3 değerli kitabı bir arada paylaşmak istiyorum. Uluslararası çok önemli kaynakların da bulunduğu kitaplar işe adanma, koçluk ve istihdam alanlarında farklı bakış açıları sunuyor.

is-ve-is-disi-yasamda-3u-1-arada-kariyer-hedef-koclukb0c300a779faa7683f93da6b8c20ad2f

Günümüzde hala koçluk kavramının konumlandırılmasında zorlanıldığını görüyoruz. Bu süreçte, elbette koçluğun sadece ticari boyutta pazarlanmaya çalışılması ve yanlış yönlendirmelerle yaratılan bilgi kirliliğinin çok büyük önemi var. “İş ve İş Dışı Yaşamda 3’ü 1 Arada: Kariyer – Hedef – Koçluk” kitabı, hedef – sonuç ilişkilerimizde, kariyer planlamalarında, akademisyen bir koçun gözünden, koçluk kavramının önemini bir kez daha vurgularken, uygulamalarla ilgili önemli bilgileri paylaşıyor. Kitapta benim en çok ilgimi çeken bölümlerden bir tanesi, son bölüm olan “Hedeflere Ulaşmada Koçluk Teknikleri ve Modelleri” oldu. Çünkü hayal etmek, istemek ve hedeflemek kavramlarının karıştırıldığını sıklıkla görüyorum. Hem kurumsal hem de sosyal hayatlarda hedef koyma konusundaki yetersizlikler ve hatalar, çok güzel başarıların elde edilmesinde önemli bir engel oluyor. Bunun sonucunda ise, yetersizlik ve başarısızlık duygusu altında, ben şanssızım inancıyla öğrenilmiş çaresizlik içinde olan bireylerin sayıları her geçen gün artıyor. Grow Modeli, Clear Modeli, Vista Modeli gibi 14 farklı koçluk modeli bulunan bölümdeki sorular, hedeflere ulaşma da yeni yollar sunacak diye inanıyorum.

ise-adanmab6bb71fa92e09a823398349fcf93afb9

Günümüzün önemli konularından bir tanesi de İşe Adanma. Özellikle, Y kuşağının çalışma hayatında artmaya başlaması ve buna Z kuşağının da eklenmesiyle, kurumlarda ciddi bir elde tutma sorunu yaşanmaya başlıyor. Yöneticiler ve çalışan arasında uyum sağlanamaması iş gücü kayıplarına neden oluyor. Her zaman, doğru iş doğru kişi diye vurgulasak da, eğer kurumsal değerler belirlenmiyorsa doğru bulunamıyor. Yrd. Doç. Dr. Cemile Çetin’in Tuba Akünal ile beraber kaleme aldığı “İşe Adanma” sunduğu bilgi, yöntem ve önemli tespitlerle yol gösterici bir nitelik sergiliyor. Kurumlar içindeki kültür farkı ve etkileri, kurumsal kültürlerin değerlendirilmesi ve işe adanmaya etki eden faktörlerle önemli bir içeriğe sahip. Yine burada ilgimi çeken noktalardan bir tanesi kültürel değerlere bağlı olan farkındalık. Üst yönetimin (Patron, genel müdür, şirket sahibi vb. görevler) bakış açısı, kurum kültürünü belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Bu nokta da, mevcut olanı görmek ve olması hayal edilenin varmış gibi davranılması ciddi bir kaostur. Örneğin, özellikle işe alım süreçlerinde adaylara, gelişime açık ve yeni projeleri destekleyen bir şirket imajı çizilir. Günümüz Y Kuşağı ise zaten bir bütünün parçası olmaya önem vererek süreçten heyecanlanır. Ancak, çalışmaya başladıktan sonra hayal kırıkları da başlar. Yeni öneriler ertelenir ve çeşitli sebeplerle bir türlü hayata geçmez. Yönetim sürekli gelişim der ancak çalışmalar sürekli gelişimi destekleyecek şekilde yapılmaz. Çünkü, yönetim onayı olmadan adım atmak da mümkün değildir. Yani, dil hayalleri söyler ancak eylemler gerçekleri gösterir. Bu nedenle, kitaptaki kültür değerlendirmesi bölümünün önemli olduğunu düşünüyorum.

Ve son olarak, işe adanma ve aidiyet duygusuyla oldukça ilişkili olduğunu düşündüğüm istihdam konusu.

istihdam-edilebilirlik-becerileri

Çoğu zaman şunu düşünüyorum. İşsizliğin bir çok sebeplerinin olması ile beraber, insan kaynakları işe alım uzmanlarının işsizlikteki payı ne? Ekonomik faktörlerin güçlü bir etken olduğu ülkemizde doğru işe alım ne kadar mümkün? Sanırım bu soruların cevapları ayrı bir tartışma ve içerik konusu. Yrd. Doç. Dr. Cemile Çetin’in Pelin Çalışkan ile beraber yazdığı “İstihdam Edilebilirlik Becerileri” kitabı konuyu insan kaynakları içerisinde değerlendiriyor. Kitapta, uluslararası tanımlamalara ve uygulamalara yer verilmesi, kendimizi değerlendirmemiz açısından önemli bir bakış açısı sunuyor. Her zaman üniversite – sanayi iş birliklerini bu konu içerisinde değerlendiriyoruz.  Ancak, kitapta farklı bir bakış açısı olarak meslek liselerine de yer veriliyor. Bununla beraber, okul – sanayi işbirlikleri ile ilgili uluslararası uygulama örneklerinin olması, öğretmen – öğrenci ilişkilerine değinilmesi aslında istihdam konusunun ne kadar derin bir süreç olduğunun göstergesi. Bu nokta da, hem aileler çocuklarını takip etmek  hem de işverenler pozisyon değerlendirme konusunda uygulama ve örneklerden faydalanabilirler.

Umarım sizler için yayınlar olur.

 

Keyifli okumalar…

Sevgiyle Kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s