Bana Göre İK

Geleceğe Hazır mısın?

Birden fazla kuşak bir arada çalışmaya başladı. Yöneticiler ve çalışanlar arasında kuşak farklılıkları her geçen gün biraz daha fark edilir durumda. Eğer şirketler, çalışan beklentilerindeki güncel kriterleri takip etmez veya yok sayarlarsa, çalışan temini konusunda zor günler kendilerini bekliyor olacak. “İnsan Kaynakları Ne İşe Yarar?”, “İK maliyet demek.” gibi insan kaynakları departmanlarını iş ortağı yapabilme stratejisini kuramayan firmaların kısır döngü yaşamaları, hatta sürdürülemez olmaları kaçınılmaz son olacak. Bu döngü nedir?

İşe alım süreçleri uzayacaktır. Kendini çalışan beklentileri konusunda geliştiremeyip; çalışan beklentileri ve firma uygulamalarını ortak noktada kesiştiremeyen firmalar iş gücü kaybı yaşayacaklardır. Bu da iş gücü kaybı maliyetine sebep olacaktır.

İşe alım yapılsa bile, çalışan ve şirket beklentileri uyumlu olmazsa işten ayrılış olacaktır. Bu da hem işe alım maliyetlerinin artması, hem de iş gücü ve verimlilik kaybı anlamına gelecektir. Ayrıca, sürekli personel değişikliğinin olması, ilgili iş kolunda hata payını da arttıracak ve operasyonel süreçlerde aksamalara neden olup; iş kalitesinde düşüşe sebebiyet verecektir. Tabi ki bu da müşteri şikayetlerine sebep olacaktır. Hürriyet İK’da yer verilen PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) tarafından gerçekleştirilen “İşte Milenyum Nesli”  araştırmasına göre de, Z kuşağı gençlerinin iş hayatından en büyük beklentisinin “öğrenme ve gelişim” olduğu görülüyor. Buna karşılık firmaların ise en büyük maliyet kalemi olarak görüp, bütçe kontrolü yaptığını sandığı bölüm ise eğitim. Bu nokta da Tom Peters’nın sözünü hatırlamakta fayda var diye düşünüyorum. “İşleriniz iyi gidiyorsa eğitim maliyetlerini iki katına çıkarın, kötü gidiyorThe-Future-of-Marketingsa dört katına.”

Şu an Y kuşağının iş dünyasındaki yeri, Z kuşağından tabi ki daha fazla. HR Dergi Y Kuşağı’nı anlamanın hayati bir değere sahip olduğunu vurgularken; Y jenerasyonu, şu anda yüzde 32 ile iş gücü piyasasındaki en geniş payı oluşturduğunu ve bu payın 2025 yılında yüzde 75’e ulaşması beklendiğini belirtiyor. 

Bununla beraber, şirketlerin çalışma saatlerini gözden geçirmeleri gerekiyor. Bir çok ilanda yer alan “esnek çalışma saatleri” artık anlam değiştirmiş durumda. İş Kanunu gereği haftalık 45 günlük 8 saat olması gereken çalışma süresinin illa ki ofis içinde olması gerekmiyor. Zaten, ofis içindeki çalışan da 8 saat etkin ve verimli çalışmıyor. Çayı, kahvesi, elektriği derken maliyet-verimlilik oranını iş gücüne vurursanız hesaplayabilirsiniz. Öğrencilik yıllarınızı hatırlayın. Neredeyse bir ay önce verilen projeleri, birçoğumuz son dakika tamamladı ve günlerce uğraşanlarla aynı hatta bazen daha iyi notu aldı. Günlerce çalışan taraf ise bundan defalarca kez şikayet etti. Çünkü, kişiler sınırlı zaman da daha fazla odaklanacakları için hem daha  hızlı düşünüp pratik ama etkili çözümler buluyorlar hem de zaman yönetimini daha iyi başarıyorlar. Üstelik, verilen işin heyecanını korumak da etkinlik başarıyı arttıran önemli bir faktör. Yani, 4 saati boş geçen bir 8 saatten ise, verimli geçen 3 saat daha tasarruflu. Bırakın, mümkün olan bölümler mutlu oldukları yerde üretsinler. Üstelik yeni gelen kuşaklar değişim ve yenilik odaklı. Onların heyecanını koruyacak ortam sunarak daha fazla fayda sağlanabilir. Bizim firmanın kuralları bu işine gelirse zihniyetinden, bir adım senden bir adım benden mantığıyla kazan-kazan yapabilirsiniz. Yeni projeler hazırlama, uygulama ve liderlik etme şansı tanınırsa hem heyecanlarını hem de üretkenliklerini koruyacaklardır. Ancak, bugün ne yazık ki 10 çalışandan 8 i “yapsam ne olur” diye düşünmektedir.

Hem ülke ekonomisi hem de işletme olarak büyümek istiyorsak, gelen neslin ayak seslerine kulak vermek gerek. Geleneksel yönetim zihniyetinden modern yapılanmaya geçişin zamanı çoktan geldi…

Sizce geleceğe hazır mısınız?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s