İK'da Neler Oluyor

Peryön Ege – 14. İnsan Yönetimi Zirvesi Gelecek Geldi…

Print

19-20 Ekim tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde Peryön Ege tarafından gerçekleştirilen 14. İnsan Yönetimi Zirvesi’nin teması “Gelecek Geldi…” oldu. Dijital dönüşüm, globalleşme, bütün bu gelişimlerde İnsan Kaynaklarının yeri ve geleceğe nasıl hazırlanılacağı, konuşmaların temelini oluşturdu.

ilber ortaylıGelecekte bizi nelerin beklediği konuşulan zirve, “İnsanın en büyük vasfı duygudur. Ancak bunu planlayamazsınız.” diyen Prof. Dr. İlber Ortaylı‘nın konuşmasıyla başladı ve birbirinden değerli konuşmacıları ağırladı. (İK’nın Mol Hali Facebook sayfasından izleyebilirsiniz.)

SAP İK Direktörü Hande Genç, dijital dönüşüm ve globalleşme yaşanırken İnsan Kaynaklarının sorunlarını sorgulayarak başladığı konuşmasında, şirketlerdeki en büyük değerin insan olduğunu, globalleşme içerisinde beklentilerin değiştiğine ve çalışan bağlılığının önemine yer verdi. Peki çalışanlar ne bekliyor? Hande Genç konuşmasında; İnsan Kaynaklarının önemli bir katma değer olduğundan ve şirketlerin elindeki en büyük verinin insan kaynağı olduğuna değinerek, iş – yaşam dengesine, çalışan bağlılığı ve mutluluğuna dikkat çekerken, Tasarım Odaklı düşünce tekniği ile ilgili bilgilendirme de bulundu. (Video: İK’nın Mol Hali Facebook sayfasından izleyebilirsiniz.)

DMgMOhlX4AAhQ0YZirvenin bir diğer önemli ismi Prof. Dr. Acar Baltaş, dijital gelişimle beraber kaybedilme riski olan mesleklere, “Çağında Doğru Yeteneği Bulmak” başlığı adı altında yer verdi.  Çocuklarınızın zekasını övmenin aslında doğru olmayabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Konuşmasında Yetenek Savaşlarından söz eden Prof. Dr. Acar Baltaş, zekası övülen çocukların, zekalarını zorlamaktan çekindiklerini ve hile yapmaya meyilli olduklarını anlatırken; yeteneği gruplaştırmanın, yanlış yerde aramanın, tanımlamanın ve ölçmenin yanlışlığından söz etti. Prof. Dr. Acar Baltaş’ın paylaştığı örnek alıntılama bence konuşmadaki vurgulanması gereken bir ayrıntı diye düşünüyorum: “İnsanları bilgi yönünden geliştirip ahlak yönünden geliştirmemek toplumun başına bela etmektir.” (İK’nın Mol Hali Facebook sayfasından izleyebilirsiniz.)

1385503_404704562985152_1387994403_nVe özellikle İzmir’de İnsan Kaynakları için büyük bir emek harcayan, öğrencilerine her zaman ve sınırsız destek sunan; hem tez danışmanım olan hem de blogta değerli bilgileriyle röportaj veren; Ege Üniversitesi  İİBF Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tamer Keçecioğlu Drone İnsan Kaynakları başlığı altında İnsan Kaynaklarıyla stratejinin birleşmesini vurguladı. İK’nın stratejik bir ortak olduğu önemini vurgulayan Tamer Keçecioğlu teknolojinin bir araç olduğuna dikkat çekti. İK’nın artık sayılarla konuştuğundan bahsederken balance score kart oluşturulmasını önerdi. (İK’nın Mol Hali Facebook sayfasından izleyebilirsiniz.)

Paneller ve bireysel konuşmacılarla zengin bir içeriğe sahip olan zirvenin, bütün konuşmacılarına burada yer verme şansım olmasa da, “Yeni Çağın Altın Oranı – T İnsan” konusuyla sahnede olan Fütürüst Yazar Ufuk Tarhan’ın konuşmasına da yer vermek istiyorum. Ufuk Tarhan disiplinli çalışmasıyla örnek olurken, robotların hayatımıza girişinden söz ederek örnekler paylaştı. Mega Trendler başlığı altında, Dijital ve Robot Devriminin etkilerine değindi. (İK’nın Mol Hali Facebook sayfasından izleyebilirsiniz.)

Zirvenin sonunda, teknolojinin ve dijitalleşmenin iş dünyasını ve elbette insan kaynaklarını nasıl etkilediğini, bu gelişim içinde İnsan Kaynaklarının nerede olduğunu, firmaların nasıl uygulamalarla değişimi yönettiğini dinlemiş olduk. 

Değişimden ziyade hızla evrilmeye giden bir dünyaya ne kadar hazırız? Bugün neler yapıyoruz ve aslında neler yapmamız gerekiyor? Yoksa hala bir İnsan Kaynakları Departmanımız yok mu? İK’nın stratejik ortaklığının ne kadar farkındayız? Ve… İnsansız bir İK olabileceği ihtimalini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Ben birçok anlamla çalışmaları sorgulamaya devam ediyorum. Çok değerli fikir ve yorumları dinliyorum ancak hayatımıza  robotlar girse bile, insanın en büyük değer olduğuna inanmaya devam ediyorum. Özellikle, İK’nın dijitalleşmesi beni heyecanlandırmıyor. Elbette ki yapılan uygulamaların verisel olarak daha kolay ve geri dönüşümlü saklanması önemli. Bu noktada dijital kolaylığı destekliyorum. Ancak, robotlarla yapılan mülakatlar bu mesleğin doğasına uygun değil diye düşünüyorum. 

Bununla beraber, global / uluslararası firmalar dijitalleşmeyi daha yakından takip edebilirken, yerel işletmeler bu değişimi yakalamakta zorlanacaklar diye düşünüyorum. Eğitimlerin hala maliyet olduğunu düşünen yönetimler varken, önce ülkece buna odaklanmak gerektiğini düşünüyorum ki dijitalleşmenin kolaylığını kavrayabilelim.

Umut Ahmet Tarakcı İle Değişim Yönetimi başlıklı yazı, Değerli Eğitmen ve Koç olan Umut Ahmet Tarakçı ile olan bir röportajdı ve burada değişimi konuşmuştuk. Kendisinin paylaştığı bir ifade vardı. “Zihniyet değişimi. Çünkü sistemi insan kuruyor.” Eğer bu değişimler takip edilmezse, satın alınarak yabancılaşan firmalarımızın artacağını ve Türk menşei ile pazarda bulunurluğumuzun azalacağını düşünüyorum. Büyümek, uluslararasılaşmak gurur verici olurken, yabancı firmaların satın almasıyla el değiştiren firmalarımızın artma ihtimali beni endişelendiriyor.

Özellikle firmaların varoluşları ile ilgili ayrıntılar taşıdığını düşündüğüm “Gelecek Geldi” temalı zirveden, bence çıkaracak çok sorumuz var.

Günlük çalışma hayatımızda kaçırdığımız ayrıntıları, birbirinden değerli konuşmacıları bir araya getirerek fark ettiren Peryön Ege’ye sonsuz teşekkürlerimle…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s