Bana Göre İK

Doğru Soru Doğru Kişi?

Mülakatlar yalnızca adaylar açısından değil, mülakatı yapan tarafından da önemli bir süreçtir. Çünkü, işe alım aşamasının en önemli adımını oluşturur. Doğru kişinin doğru işe yerleşebilmesi, mülakatlardaki başarıya bağlıdır.

Peki iyi bir mülakat nasıl olmalıdır?

Öncelikle, soruların firmanın beklentilerine yönelik olması gerektiğini düşünüyorum. Peki nedir bu beklentiler?

Kuruma dahil edilecek her bir aday için; kurumun vizyon, misyon, değerleri hedef ve stratejileri göz önüne alınmalıdır. Adayın sadece teknik bilgisinin iyi olması, kurumun için doğru aday olduğu anlamına gelmemektedir. Kurum kültürüne ve değerlerine uygun adayların seçilememesi durumunda, aday sahip olduğu teknik bilgi etki ve fayda sağlayamayacaktır. Örneğin; değişim ve yenilikçilik odaklı bir firmaya, “görev adamı” diye nitelendirilen bir karakter, teknik bilgisinin çok iyi olması nedeniyle işe alınırsa, şirket misyonuna uymayan bir yapı oluşması nedeniyle uzun süreli istihdam sağlanması mümkün olmayacaktır. Elbette ki teknik bilginin de yetenek ve yetkinlik kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, teknik bilgiyi kurum hedef ve stratejileri doğrultusunda kullanılabilme yeteneği aranan önemli kriterler arasında olmalıdır.

Buradan yola çıkıldığında, doğru soru – doğru cevap sistemini kurmak gerektiğini görüyoruz. Genelleşmiş mülakatlarını artık günümüzde hepimiz öğrenmiş durumdayız. Adayların çoğu da, bu soruları bilip çalışarak mülakata gelmektedir. En çok yaşanan örneklerden biri de şu diye düşünüyorum: “En iyi 3 ya da 5 özelliğiniz nedir?” sorusana hemen her aday çok rahat cevap verir. Ancak, “Beğenmediğiniz 3 ya da 5 özelliğiniz nedir?” sorusuna genelde adaylar cevap vermekte zorlanıyorlar. En çok duyulan cevap ise “mükemmelliyetçi olmak” oluyor. İnsan doğası öz eleştiri yapmakta zaten zorlanırken, bu  soru mülakatta geldiğinde cevaplar daha da sınırlanıyor. Çünkü, olumsuz özellikleri söylerken, işi kaybetme korkusu devreye giriyor ve “hırslı olmak, mükemmelliyetçi olmak” gibi cevaplar olumsuz olarak veriliyor. Yani aslında cevap şu oluyor: “ Benim kötü özelliğim yok. Kötü özelliklerim bile iyidir.”

Kişinin olumlu ve olumsuz özelliklerini öğrenmeye çalışmak tabi ki çok önemli fakat bunu adayın kendini rahat hissedeceği sorularla almaya çalışmak gerekiyor. Örneğin;

 • İş yerinizde size en çok motivasyon veren neydi?
 • Hangi işi yaparken daha mutlu olurdunuz?
 • Sorunlara karşı yaklaşımınız nasıl olurdu?
 • Çalışırken en çok keyif aldığınız projeyi anlatabilir misiniz?
 • Bu proje de size keyif veren şeyler nelerdi?
 • Bu projedeki göreviniz neydi?
 • Proje içinde size verilen görevin size uygun olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Size verilen görevin dışında başka bir görev seçme şansınız olsa neyi seçerdiniz?
 • Proje size göre nasıl sonuçlandı?
 • Projenin başarılı / başarısız olmasının nedenleri sizce neydi?
 • Projeyi siz mi yönettiniz?
 • Projeyi siz olsanız nasıl yönetirdiniz?
 • Size göre iyi bir İK Uzmanı / IT Uzmanı / Finansman Uzmanı … nasıl özelliklere sahip olmalı?
 • Saydığınız bu özellikleri kendinizde nasıl bir sıralamaya sokarsınız?

Bu soruları çoğaltmak elbette mümkün. Ancak, sohbet havasında adayın kendini rahat hissettiği bir ortamda gerçekleşen güvene dayalı bir mülakatın daha şeffaf ve amaca uygun olacağına inanıyorum. Ezberlenmiş sorular ve verilen mecburi cevaplarla gerçekleşen bir mülakatın amaca hizmet edemeyeceğine inanıyorum.

Sonuç olarak düşüncem şu; genel soruları herkese sormak yerine kişiye özel konuya bağlı sorulardan oluşan bir mülakat daha çok amaca hizmet edecektir.

Doğru sorular doğru adaya tutulan bir ışıktır…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s