İK'NIN SESİ

Yetenek Yönetiminin Dayanılmaz Ağırlığı

Günümüzde hala talent-managementişe alımlarda teknik bilgiye öncelik vermekten vazgeçilmediğini görüyoruz. Yeterli derecede İngilizce bilmek, alanında 3-5 yıl deneyimli olmak arayışı sanki bir tabu haline gelmiş. Fakat, gelişen ve gelişmekte olan ve iş veren markası yaratan firmaların başarı sebepleri incelendiğinde, yetenek yönetimi üzerine ne kadar çalıştıklarını hatta “headhunter” dediğimiz yetenek avcılığı üzerine departmanlar kurduklarını görüyoruz. “Yeteneğin 8 Özelliği” başlıklı yazıda da belirttiğim gibi işletmelerde fark yaratacak ve işletmeleri ön plana çıkaracak unsur yetenektir.

Bu nedenle, değerli hocam Yard. Doç. Dr. Tamer Keçecioğlu ile yaptığımız röportajın güzel sonuçlarını gördükten sonra, kendisinden bir de bu konu hakkında görüşlerini paylaşmasını rica ettim. Sağ olsun beni kırmadı ve yine çalışmalarına bir mola verip sizlerle paylaşabilmem için güzel bir yazı hazırladı. Gelin bir de işi erbabından dinleyelim.

“Yetenek kavramının özünde bir farklılaştırıcılık ve ayrıştırıcılık vardır. Diğer çalışanlardan farklı iş modelleri yaratma, hayalleri olma, sınırlarının ötesinde düşünme, farklı yollardan yapma, sürekli bir öğrenme açlığı hissetme bu ayrım kümesi içerisinde sayacaklarımızdan bazılarıdır. Firmalar açısından dünya düz iken kararlı bir çevrede çalışmak, önceden belirli sonuçlara ulaşmak keyiftir. Bu ağır dünya da yaşayan firmalar teknoloji firmalarının ağırlığını koyması, yenilikçi bir yaklaşımın iş modellerinin temelini oluşturması, yetenek kavramının kıtlığı, ye1385503_404704562985152_1387994403_nni bir kuşağın ve değer yargılarının emek pazarına girmesi, ayakta kalmanın zorlaşması ile tam anlamıyla oyunun kurallarının artık her saat tekrar yazıldığı ve tekrar bozulduğu için “kaotik” bir çevre ile yüzleşmek zorunda kalmaktadırlar. Aslında bu bir dengesizlik sorunudur. Asıl önemli olan bu dengesizliğin firmalar açısından hiç de sürdürülebilir olmadığıdır. Tekrardan kararlı bir yapıya geçmek için bir tepki mekanizmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Biz buna yetenek yönetimi ismini vermekteyiz. Yetenek yönetimi firmaların hayatta kalabilmeleri ve nefes alabilmeleri için proaktif bir tepkidir. Bu tepkinin hızı, kararlılığı ve derinliği yaşamak ile doğrudan ilişkilidir. Bu bir insana ve yeteneğe bakış açısını yansıtır.

Fortune 500 listesindeki firmaların yaptığı tek ve en önemli iş hangi yeteneğin nerede ve ne yaptığını sürekli izlemek, uygun zamanda rakiplerinden önce bu yetenekleri kuruma almak, motive etmek ve elde tutmaktır. Bu yetenek zekasının firmada bir kültür olarak benimsenmesi gerekir.

Yetenek yönetimi kavramının örgütün ana stratejisi ve insan kaynakları süreçleri ile uyumlu olması gerekir. Bu uyum örgütteki çalışan herkesin birer yetenek yöneticisi olarak düşünmesi ve davranmasını gerektirir. Yetenek havuzlarının oluşturulması, yetenek hatlarının çizilmesi, oyuna gireceklerin her an hazır ol da beklemesi, yetenek derinliği ve kalitesinin artması sürdürülebilir rekabetçi avantaj için en önemli olmazsa olmazlardandır.

Unutulmaması gereken konu ise, sonradan iş oyununa girenler her zaman fark yaratır. Bu farkın anlamı ve kalitesi ayakta kalmamıza ve yeni iş modelleri yaratmamıza neden olacaktır.” 

Hocama kıymetli paylaşımı için teşekkür ederken, bir insan kaynakları çalışanı olarak şöyle bitirmek istiyorum. 

İnsan kaynakları çalışmalarının başarılı olması yöneticilerin desteğini alması ile doğru orantılıdır. Yöneticiler arasındaki iletişim sorunlarının olması yetenek yönetiminin işleyişinde ortaya çıkan önemli engellerden biridir. Bununla beraber, bazı yöneticiler, çalışanların mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerini maliyetli gördüklerinden (bu konu ya da “Bugünün Maliyeti Geleceğin Yatırımı” başlıklı yazıda değinmiştim.) desteklemek istemeyebilirler. Bu noktada, işletmelerin hedef ve stratejilerine ulaşılması için, yetenek yönetiminin önemi ve eğitim gerekliliği ile ilgili olarak yöneticilerde bilgilendirilmelidir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s