Genel · İKitap

Üniversitelinin Başucu Kitabı

Günümüzün en önemli sorunlarından biri, özellikle yeni mezunların iş arayışı ve bulamayışı. Sürekli aklıma eğitim sistemi ve sektör beklentileri arasındaki uyumsuzluk geliyor. Ve, üniversite – sanayi iş birlikleri artmasının işsizlikte önemli bir etki olacağına inanıyorum. 

PicsArt_03-13-10.23.41

Bu mesajlardan o kadar çok alıyorum ve aldıkça da üzülüyorum ki. Mesleğimde, böyle zamanlarda en çok hissettiğim duygu oldu çaresizlik. Ne yazık ki, herkese iş bulma imkanım yok ama belki yol gösterici paylaşımlarla motivasyon sağlayabilirim düşüncesiyle, özellikle yolun başında olan üniversiteli ve yeni mezun arkadaşlarımız için Emrihan Aydın tarafından yazılan “Üniversitelinin Başucu Kitabını” sizlere anlatmak istedim. universitelinin-basucu-kitabi-FmA1cT

Özellikle Kitabın 3. Bölümü’nde yer alan “Kendini İş Hayatına Hazırla” her fırsatta ve birebir sohbetlerde dile getirdiğim öneriler profesyonelce ifade edilmiş ve kendi tecrübeleriyle de geçerliliğini ortaya koyduğu deneyimlerini sizlerde uygulayabilirsiniz. 

Kitapta birçok yerini altını çizerek okudum ama işin insan kaynakları tarafında çok sık karşılaştığım noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kitabın en önemli içeriğine geçmeden önce, kitapta da yer alan, son bir ekleme daha yapmak istiyorum. Herkes için olduğu gibi, yeni iş arayışına başlayan gençler için de CV hazırlama ve mülakat aşaması çok ama çok önemli. İşe alım süreçlerinde çok sayıda CV inceliyorum. Gördüklerim ise hiç iç açıcı olmuyor ne yazık ki. Aynadan çekilmiş selfiler, şezlonglarda verilmiş mayolu pozlar, güneş gözlüklü yan profil görüntüler… Birçoğunuz şu an şaka yaptığımı ya da abarttığımı düşünebilirsiniz ancak, profesyonel bir dokümana konulmasa gereken fotoğraf seçimi için de çok bir şey okumaya gerek olmadığı kanısındayım. CV ler ortalama 2 sayfa ve fotoğraflar, açık fon üzerine çekilmiş iş ortamına uygun olmalıdır. Elbette ki, bu dokümanla yaratıcılığı göstermek mümkün ancak farklı olmakla aykırı olamak arasındaki ince çizgiye dikkat edilmesi de çok önemli.

Ve en önemlisi en son bıraktım. Yazar Emrihan Aydın’ın daha üniversite yıllarında çalıştığı ve akademik literatüre geçen SWOHP ANALİZ çalışmasını kendiniz için uygulayabilirsiniz. Eğer aklınızda, “Ben şimdi ne iş yapacağım?” sorusu varsa, bu analizle kendinizi tanıyıp, ne iş yapacağınızı bulabilirsiniz. Katıldığım bir söyleşide de paylaştığım gibi, doğru işi bulmanızın yolu kendinizi iyi tanımaktan geçer. Biz İK’cıların hoşlanmadığı şeylerden biri, kariyer hedefi olmayan adaylarla karşılaşmaktır. Bana göre, bir adayın ne istediğini bilmesi, hedeflerini belirlemesi, iş tecrübesinden çok daha önemli. Çünkü, ne istediğini bilen bir kişi; hızlı öğrenecek, gelişime her zaman açık olacak ve uzmanlaşma yolunda hızla ilerleyecektir. Böylece, başarı oranı da yüksek olacaktır.

Bütün yeni adaylarımızın kendini keşfetmekte güzel bir yol arkadaşı olacağına inandığım bu kitapla, yolunuzun açık olmasını dilerim…

Bir sonra ki kitapta görüşmek üzere… Keyifli okumalar… 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s