Genel

İnsanın Kaynağı “Kadın”

Kadın şiddet gören, kadın çocuk, kadın köle, kadın değersiz, kadın yok…

Kadın eğiten, kadın hayat veren, kadın geliştiren, kadın eş, kadın yoldaş, kadın lider, kadın çalışan, kadın anne…

Her hali var kadının dünya üstünde. Biliyorum ki, bu yazıyı okuyanlar da kadının farkında olanlar olacak. Ancak, ben yine de susmak istemedim kelimelerimi. Çalışan bir Cumhuriyet Kadını olarak; yazma hakkımı, konuşma hakkımı, düşünme hakkımı, söyleme hakkımı kullanmayı seviyorum çünkü. 

İnsanın temeli olan kadınların, hayatın birçok alanında hala var olma mücadelesi var çünkü. İş hayatında en çok gördüğümüz; kadın tacizleri, cam tavan sendromları önemli çalışma konularını oluşturmaya devam ediyorsa, sorunun, eğitim değil zihniyet meselesi olarak devam ettiği anlamına geliyor.

Peki kadın dünya da neler yaptı hatırlayalım mı?

* Anne Frank

Almanya’’nın Frankfurt şehrinde Annelies Marie Frank adıyla dünyaya 5631_001_d-300x223gelen bir Yahudi kızıdır. Hitlerin iktidara gelmesiyle, Yahudiler sınır dışına gönderilmeye başlanır. Doğu Almanya’da çalışacakları vaatleriyle, ölüm kaplarına götürülürler. Frank ailesi, Amsterdam Prinsengracht’taki baba Frank’ın şirketinin arkasında bulunan bir evde saklanırlar. Anne, savaştan sonra tanındığı günlüğünü yazmaya burada başladı. İki yıl boyunca saklanmayı başaran Anne, 1945 yılında daha 15 yaşında iken öldürülür. Hayatta kalmayı başaran babası Polonya’ya gitmeyi başarır. Kızı Anne Frank’ın günlüklerini kitap haline getirmeye çalışır. Günlükler, 1947’de ‘Arka Ev’ (Het Achterhuis) başlığıyla kitap olarak yayınlanır. Böylece, yıkılması istenen, saklanmış oldukları tarihi evin yıkımı durdurulur. Eser, 1955 yılında tiyatroya uyarlandıktan sonra dünya çapında ün kazanır. 

* Rosa Parks

Amerika Birleşik Devletleri’inde zenci-beyaz ayrımcılığı ile ilgili eşitliği savunan ilk kadın direnişçilerindir. 1950’li yıllarda, Amerika’da zenciler otobüslerde kendilerine ayrılan yerlerde oturmak zorundadırlar. Ancak, bu bölümün sınırları da kesinrosaparks2 olarak belirli değildir. Yani beyazların kalabalık olması durumunda, zencilerin hiç oturma şansı yoktur. Siyahi bir kadın olan Rosa, iş çıkışı zencilere ayrılan yere oturur. Ancak, beyazların kalabalıklaşması ile zenciler sırayla kalkmaya başladılar. Ancak, Rosa yerinden kalkan zencilerden olmadı. Böylece, Rosa Parks ırkçılık mücadelesinin sembolü oldu. Otobüs şoförünün şikayeti ile toplum düzenini bozma suçuyla Rosa 14 dolar ceza aldı, işinden atıldı ve hatta kenti terk etti. Bu olay, boykotların başlamasına sebep oldu. 1956 yılında, Martin Luther King’in liderliğini yaptığı Medeni Haklar Hareketi ile 1954 yılında otobüs ayrımcılığı kalktı. Parks, Time Dergisi tarafından 20. yüzyılın İnsan Hakları Savunucusu seçildi.

* Nene Hatun

93 Harbi olarak da bilinen Osmanlı-Rus Savaşı’nda Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulmasında tarihe geçer. Mücâdeleye, küçük yaştaki oğlunu ve kızını evde bırakarak katılınene-hatunr. Nene Hatun, o yıllarda 20 yaşındadır. Ermeni Çeteleri, uyku sırasında Türk Askerlerini kılıçtan geçirirler. Böylece, Rus Askerleri’nin Tabyayı ele geçirmesi kolaylaşmıştı. Silah ve cephanelik olarak oldukça güçlü olan Rus Askerleri’ne karşı, Erzurum halkı öleceğini bile bile sopa ve taşlarla koşarak giderler. Ancak,  yarım saatin sonunda Rus Askerleri geri çekilir. Nene Hatun, Erzurum kurtulana kadar yılmadan ve yorulmadan cephanelik taşımaya devam eder. Ve böylece, Erzurum’un kadın lideri olur.

Remziye Hisarmaxresdefault

Remziye Hisar, Fransız Sorbonne Üniversitesi’nden mezun olan ilk Türk kimyagerimizdir.3 yıllık Mekteb-i İptidayi‘yi bir yılda bitirmiş, İstanbul Darülmuallimatı‘ndan birincilikle mezun olmuş, 1933 – 1936 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde kimya ve fiziko kimya
doçenti olarak görev yapmıştır.

Bu kadınlarımızdan daha niceleri var nicelerini uzun uzun yazabiliriz. Ancak, lider olmak ya da ilklere imza atmak sadece olumlu anlamda olmuyor. Liderlik ile ilgili çalışmalarım sırasında, Karanlık Lider örneği olarak beni çok etkileyen, kadının gücünü ortaya çıkaran olumsuz da olsa bir örneği paylaşmak istiyorum.

Abdullah Öcalan… Pasif bir babanın oğluydu. Hatta, babası çoğu zaman annesinden şiddet görüyordu. Bu nedenle, ailesini korumak için saldırgan olması gerektiğini düşünüyordu. Diğer çocuklar tarafından sevilmiyordu. Kavga ettiği günlerin birinde çocuklardan dayak yiyerek eve geldiğinde, ANNESİ: “Onlardan intikam almazsan seni bu seve sokmam.” diyerek şiddet dürtülerinin temelini güçlendirmiş oluyordu. Çocuklar, yılan buldukları zaman onu çağırırlar ve yılanları öldürmesini isterlerdi. Bu nedenle, “Yılan Katili” lakabı olmuştu. Yıllar sonra bir röportajında, en büyük hobisinin yılan öldürmek ve kuş avlamak gerekçesiyle çocukları alıp dağa çıkarmak olduğunu söylemiştir. Ankara’da Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi’ni bitirdikten sonra memur olur. Ancak, sonrasındaki dehşetini zaten biliyorsunuz. Devlet üzerine kurduğu psikolojik eşlemeler, günümüzde hala çekmekte olduğumuz acıların temelini oluşturuyor.

Paragrafın başından sonra adını bile tekrarlamaktan çekinerek yazdım. Bu nedenle görsel paylaşmaya da gerek yok diye düşünüyorum. Ancak, bir kadının oluşumdaki ve değişimdeki gücünü gösteren çarpıcı bir örnek olarak görüyorum. 

Erkeklerin ise, Kadınlara yapılan tacizlerin, haksızlıkların, şiddetlerin önemli savaşçılarından olduğunu vurgulamak istiyorum. Belki bugün iş yerinizde yanınızda oturan çalışma arkadaşınız bu mağdur kadınlardan biri olabilir. Mesleğimiz gereği konumuz insan ise, bu da insanlığın ciddi bir sorunu olarak karşımızda.

Bu nedenle, Kadının farkında olan beylerin her gün çoğalması dileğiyle… Kadınlar Günümüz Umutlu Olsun…

http://www.ahmetakyol.net/rosa-parks-olayi-nedir/

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s