Genel

Hicaz Makamında Jazz

İş – kişi uyumu diye her fırsatta söylemeye çalışıyorum. Bazı yetenekler var ki, yapması gereken meslek kiminin gözlerinden, kiminin sözlerinden kiminin de parmaklarından haykırıyor. Yeter ki, seslerini duyuracak duyurduğunda da anlaşılacak doğru insanlarla bir araya gelsinler. Doğru yönetici, doğru çalışma arkadaşları ve doğru iş uyumunu yakalamak, hayat arkadaşını bulmak kadar önemli. Aksi takdirde, hicaz makamında Jazz yapmaya dönüyor hayatlar.

Peki nereden aklıma geldi de ben yine dönüp dolaşıp kişi iş uyumunda konuşur oldum? Hemen paylaşayım efendim…

Yakın zaman da, üstünüze afiyet azcık bir dinleneyim kendime ödül vereyim diye küçük bir hafta sonu tatiline gittim. Malumunuz, İK’nın kendinden başka motivasyon kaynağı yoktur 🙂

Bu keyifli tatilimin ikinci günü akşam yemeğine inmiştim ki, güzel ama yanlış yere konumlandırılmış bir sanat eseri gibi, içine 9.8’lik karışmış jazz kokusu duymaya başladım. Birçok kişi 9.8’lik eşliğinde gelecek yeni yılın erken kutlamasını yaparken, benim kulaklarım Jazz duymak için adeta çırpınıyordu. Tabi ki dayanamadım ve Jazz kokusu yayan bu iki kişilik ekibe, peçeteye not yazıp verdim. Elimde peçeteyi gördüklerinde tahmin ediyorum ki, nihavent makamı bir istekte bulunacağımı tahmin ederek, içlerinde bir burkulma yaşamış olmalılar… 

Tam da tahmin ettiğim gibi, İzmir’in güzel bir tatil beldesin de düzenli olarak Jazz sahnesi yapıyorlar. (Malumunuz etik kurallar gereği reklama girmemek adına detay bilgi veremiyorum.) Sonuç olarak ben de, işimi tatilime taşımış biri olarak kısa süreli kaçamağımı taçlandırmış oldum.  Şimdi bana kulağın iyiymiş anlamışsın burada yazmaya ne gerek vardı gibi yorumlar yapanlar olabilir. Ancak, iş – kişi uyumu dengesi denildiğinde akıllara sadece masa başı işler gelmesin düşüncesiyle bu örneği sizlerle paylaşmak istedim. 

Yanlış eşleşme, çalışan da yetersizlik/iş tatminsizliği, işveren de verimlilik/etkinlik tatminsizliği duygusu ve algısı yaratacaktır. 

Bu arada, size bu satırları “Amy Winehouse – Back to Black” parçası eşliğinde yazdım. Yağmurlu bir günün akşam saatleri için tercih edebilirsiniz. Bu da günün hediyesi olsun ve ben şimdilik yazmayı sonlandırayım. Yoksa söyleyecek çok sözüm olduğunu fark ettim.

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s