Bana Göre İK

Mavi Dersem Sahaya Beyaz Dersem Ofise

Beyaz ve Mavi Yakalı birçok işletme olan ve çoğu zaman da tanımları karıştırılan 2 ayrı terim olarak İK sözlüğünde yer alıyor. Kısaca değinecek olursak, Beyaz Yaka çalışanlar düşüncesel etkinlikleriyle masa başı, Mavi Yaka çalışanlar ise beden gücü etkinlikleriyle saha çalışanları olarak tanımlanıyor. 

Yönetim Danışmanları ve  İK Uzmanları gibi kurumsal yapının deneyimli çalışanları, her fırsatta kurumların kendi has bir yapıda olduğunu belirtirler. İK süreçlerinden, yönetim modellerine kadar pek çok süreç ve uygulama teknik olarak benzer isimlerde birleşse de, içerik olarak kuruma uygun hale getiriliyor. 

Peki her kurum ayrı bir kişilik ise, Mavi ve Beyaz Yaka ayrımı keskin çizgilerle ayrıştırılabilir mi? 

İş Analizleri ile Görev Tanımlarına bağlı olarak yapılan Performans Değerlendirme ve Yetenek Yönetimi  gibi çalışmalar, bana keskin çizgilerin olamayacağını düşündürüyor. Örneğin, masa başı bir çalışan ancak yaptığı iş beyaz yaka değerlendirmesine uygun değil. Bu ne yaman bir çelişki oluyor. Yani benim zihnimde çelişki. Yöneticileri orta ve üst düzey diye bile ayırırken, bütün çalışanları ikiye ayırmak fikri bana çok sıcak gelmiyor.

aaeaaqaaaaaaaai_aaaajdy0ndq2mjm5lwfkmwitnda1mc05ztyxlwuzyziwywizzmqxyq
Mavi Yaka ve Beyaz Yaka

 

Peki Çözümüm Ne?

Çözümüm şu: Bence Mavi ve Beyaz Yaka diye çizgiler olmamalı. Bazı firma örneklerinde de olduğu gibi, bu ayrım firmanın çalışan yapısına uygun olarak belirlenmeli. Yani griler, yeşiller, pembeler, açık maviler, lacivertler olabilir. Performans Değerlendirme Sistemi de, bu yapıya bağlı olarak kurulabilir ve terfi sistemi böylece renklenir. Firma yapısına göre, mavi ve beyaz yakalılar kendi içlerinde ayrılabilirken, çalışanlar renklere göre gruplandırılabilir. Yani siyah kuşak olmak performans ister.  

Siz ne dersiniz? Böylece değerlendirmeler daha iyi sonuç vermez mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s