Bana Göre İK

Başvuru Çok Cevap Yok!

İş bulmanın her geçen gün zorlaştığı şu günlerde, adaylarda çeşitli yol ve yöntemlerle firmalara seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Son günlerde yaşadığım gözlemler ve aldığım mailler, bana seslerin dfft99_mf2759489uyulmadığı izlenimi yarattı. Peki, neden firmalar bu adayların sesini duymuyor? Yoksa adaylar mı seslerini duyuramıyor? Bu aşamada yapılan hatalar neler? Neden birçok yere başvuru yapıldığı halde geri dönüş alınamıyor? 

Başvuru yapan adayların en önemli şikayeti olumlu ya da olumsuz geri dönüş alamamalarıdır. Çünkü, olumsuz olmayan her dönüş ya da sessizlik bir umut demektir. Peki adaylar bu süreçte neler yapmalıya da yapmamalıdır? Gözlemlerimden yola çıkarak birkaç madde paylaşmak istiyorum.

1. Ne iş yapmak istediğinize karar verin. Özellikle yeni mezun adaylardaki en önemli sorun ne iş yapacaklarına karar verememektir. Çünkü bazı mezun olunan bazı bölümler, birçok meslek dalına açılır. Hemen bir iş bulup çalışmak isterler. Bu nedenle de, yaklaşık 1- 2 yıl doğru işi bulmaya çalışmakla geçer ya da bulunan ilk meslekte çalışmaya devam edilir ve yıllar sonra yapılan meslekten pişmanlık duyulur. “Ne iş olsa yaparım?” mesajı veren başvurular uzmanlık alanınızın ya da kariyer hedefinizin olmadığını gösterir. Genel başvuru ilanı olsa bile, çalışmak istediğiniz görev ve bölümleri belirtmeniz önemlidir. Bunlar çevremizde çok sık gördüğümüz hikayelerdir. Peki ne yapmalı?

  • Kendinizi tanıyın!: Meslek seçmedeki en önemli adımın kişinin kendisini tanımak olduğunu düşünüyorum. Hangi meslek daha çok kazanıyor? Hangi meslek trend halinde? diye araştırmadan önce, kişi  kişilik özelliklerini, yeteneklerini çok iyi bilmeli. Sonra, düşünülen meslekleri yapan kişiler de hangi özellikler olmalı bunlar öğrenilmeli. Hatta mümkünse, o meslekten kişilerle görüşülüp belki biraz vakit geçirmek faydalı olacaktır düşüncesindeyim. 
  • İnsan biriktirin!: Öğrencilik dönemlerinde mümkün oldukça staj yapılması gerektiğini düşünüyorum. Eğer, üniversiteye başlarken, akıllarda çocukluk hayalinden gelen bir meslek yoksa, farklı bölümlerde yapılacak stajlar meslekler hakkında fikir verecektir. Aynı zamanda da, öğrencilik döneminde iş hayatından dostlar biriktirilmeye başlanır. Bu dostluklar devam ettirilebilirse, paradan önce insan biriktirilmiş olunur ve kimle nerede yollarınızın kesişeceğini bilemezsiniz. 
  • Üniversite yıllarınızı etkin geçirin!: Üniversite hayatı, sabahlara kadar çalışılan vizeler ve finaller olmamalıdır. İmkanlar elverdikçe, kulüplere, çeşitli kurslara, projelere, organizasyonlara vb. etkinliklere katılmak gerekmektedir. Bunlar, ilerleyen zamanlarda takım çalışmasına olan yatkınlığı, iletişim yeteneği, sosyal yönün nasıl olduğu gibi özellikleri gösterecektir. Aynı zamanda, eğitim, seminer, kongre, konferans gibi etkinlikler takip edilmeye çalışılmalı, ilgi çeken konuşmacı/katılımcı vb. kişilerle iletişime geçilerek çeşitli meslek guruplarından kişilerle sohbet imkanlarını takip etmek faydalı olacaktır. 

2. CV’nizi doğru hazırlayın!: Adaylarda  gözlemlediğim en önemli şey, CV sayfa sayısı ne kadar çok olursa, CV’nin de o kadar etkili  olacağının düşünülmesi. Ancak ne yazık ki durum böyle değildir. Peki nasıl olmalı?

  • Öncelikle, ideal CV sik-yapilan-ozgecmis-ve-is-gorusmesi-hatalari2 sayfayı geçmemelidir. CV,
    işe alım uzmanının eline geçtiğinde, tek bakışta önemli bilgileri verebilmelidir. Kronolojik sıraya ve içerik sırasına önem verilmelidir.
  • Yeni adaylar için ise kişisel tavsiyem, adres bilgilerinden sonra, bir paragrafı geçmeyecek uzunlukta kariyer planlarını özetlemeleridir. Ancak, bu özetleme lütfen klasikleşen, “5 yıl sonra müdür olacağım.” şeklinde olmamalıdır. Vizyon ve misyonunuzu vermeye çalıştığınız bir paragraftan oluşması daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
  • CV’nin mesleğe uygun, sade ve net olarak hazırlanması önemlidir. Örneğin, finansman departmanında çalışmak isteyen bir kişi CV’sinde öncelikle finans alanında yaptığı çalışmalara yer vermelidir. 
  • Özellikle firmaların kariyer sayfasından  yada doğrudan firmanın mail adresine yapılacak başvurularda mutlaka CV’nizi ekleyin. Örneğin, firmaya sadece mail atıp “finans bölümünde çalışmak istiyorum.” demeyin. 
  • CV’lerde imla hatalarına dikkat edilmesi unutulmamalıdır. 

3. Doğru firmaya başvurun?: Başvuru yapmadan ya da mülakata gitmeden önce firmayı araştırmak çok önemlidir. Eğer firmanın çalışma alanında sizinle ilgili bir pozisyon yoksa, umutsuz bir bir bekleyiş süresine daha maruz kalmış olacaksınız. Birçok mülakatta karşılaşılan “Neden biz?” sorusu da baştan cevapsız kalacaktır. Çünkü, firmalar için başvuran adayların firmayı tanıması, adayın farkındalığı oldukça önemlidir. Son zamanlarda çalışmaları artan, çalışan – kurum kültürü uyumu, yetenek yönetimi kapsamındaki doğru iş doğru çalışan eşleşmesi sebebiyle, firmalara başvuru yapmadan önce tanımak daha da önemli hale gelmiştir. Örneğini, ithalat-ihracat yapmayan bir firmaya “ithalat-ihracat” başvurusunda bulunmayın. 

4. İlanları iyi değerlendirin!: Meslekle ilgili bir iş ilanı görüldüğünde hemen başvuru yapma isteği duyulur. Hatta neredeyse refleks haline gelmiştir. Ancak, ilanı dikkatle okuyup size uygun olduğunu düşündüğünüz takdir de başvuru yapmanız önemlidir. Örneğin, 5 yıllık tecrübeli adaylar aranıyorsa ve sizin tecrübeniz 3 yıl ise zaten filtre aşamasında elenmiş oluyorsunuz. Elbette ki, başvuru yapmamanız için herhangi bir kural yok. Ancak, ya tutarsa diye yapılan başvurular devamında umutsuz ya da olumsuz bekleyişler getiriyor. CV ye uygun ilanlara ağırlık vermek aranma şansını arttıracaktır. 

5. Kariyer sayfalarını takip edin!: Kariyer sayfalarını takip etmek için illa ki İK’cı olmanıza gerek yoktur. Mülakat teknikleri, CV hazırlama teknikleri, firmalardaki son gelişmeler, hatta firmaların yıllık işe alım oranları, yeni kurulan yada büyümeye giden işletmeler, piyasadaki yeni beklentiler gibi birçok konu da bilgi edinmeniz, bu süreci daha iyi yönetmenizi sağlayacaktır. 

Bu süreçle ilgili kişisel deneyim ve gözlemleri aktarmaya çalıştım. Bu gözlemleri, kariyer sayfalarının yaptığı önemli çalışmalarla geliştirebilirsiniz. Başvuru süreçleri, iyi değerlendirildiğinde, kişinin kendini geliştirmesi için kullanabileceği avantajlı bir süreç haline de gelebilir. Umarım, az da olsa çorba da tuzum bulunmuştur.

Bu süreci yaşayan herkese bol şans diliyorum…

Okumaya buradan başlayabilirsiniz

1. İş Kaybettiren 10 Başvuru Hatası

2. İş görüşmesinde bunları asla yapmayın!

3. İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

4. Özgeçmişlerde en çok yapılan 5 hata

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s