Bana Göre İK

Mühendise İhtiyaacımız Çok Pardon Yok!

Mühendislerin yaşadığı sorunları uzun zamandır okuyorum. Ancak, dün aldığım üç adet başvuru beni yazmaya sevk etti.

İnsan kaynakları ve yönetim danışmanlığı firması Korn Ferry Hay Group, Türkiye’deki mühendis iş gücü yetenek havuzunu inceleyen bir araştırmaya Hürriyet İK yer verdi. Araştırmaya otomotiv, metal, petro-kimya, savunma, dayanıklı tüketim, elektrik gibi farklı sektörlerden 28 şirketin İK yöneticileri katıldı. Söz konusu araştırmaya göre, firmaların yüzde 54’ü istedikleri nitelikte mühendis bulmakta zorluk çekiyorlar. Bu firmaların, yüzde 62’si Ar-GE/Ür-Ge, yüzde 54’ü bakım, yüzde 46’sı üretim ve yüzde 23’üimages kalite alanlarında ihtiyaçlarına uygun mühendisleri bulmakta zorlanıyorlar.

İş arayan mühendisler de çalışacak işletme bulmakta zorlanıyor. Çünkü, ne yazık ki tekniker muamelesi görüyorlar ve kazançları çok düşük oluyor. Yine uzun uzun eğitim sisteminden bahsetmek istemiyorum ama sadece işsizlik diploması satan/veren kurumların iyi bir denetimden geçmesi, danışmanlık firmalarının araştırma konularının arasına üniversitelerin değerlendirmesini de alması önemli olacak düşüncesindeyim. Ayrca, en azından sosyal sorumluluk projeleriyle eğitimlerin eksik kaldığı yanları tamamlamaya çalışırsa, genç yeteneklerimize sahip çıkmış oluruz.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bu ülkenin mühendise ihtiyacı yok! Ancak, gelişmek, ilim ve bilime ulaşmak için, harcadıklarımıza dönüp bir bakalım lütfen. Bizim bu çocuklara ÇOK İHTİYACIMIZ VAR.

Türkiye’nin iş gücünün 5 milyon 388 binlik kısmını yüksekokul veya fakülte mezunları oluşturuyor. İşsizler arasında 557 bin üniversite mezunu bulunuyor. Çünkü, üniversitelerin sayısı arttı. Peki bu sevindirici mi? Malesef ki HAYIR. Çünkü, eğitim seviyesi düşük, sadece saygıdeğer büyük işletmelerin vergiden kaçmak için açtıkları vakıf üniversiteleriyle her yer doldu. Ve ilköğretimden de alından eğitim yetersiz olduğu için (sürekli değişen eğitim sistemine girmiyorum bile), bu üniversiteler kazanamayan öğrencilerle doldu. Ve şimdi hepsi, işsizliklerini satın aldı. Üstelik son günlerde kapanan üniversite öğrencilerinin mağduriyetini ve işsizliğini düşünürsek durum daha da içler acısı. Çünkü, üniversiteyi kapatmak yerine, yönetimi değiştirip eğitim kalitesini arttırmak daha zor bir iş olmalı ki bu yöntem kullanıldı.                                                                                               21570_img_1_16_15-04-2016-1449914305-001

Meclis Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın 2015’te yayınladığı rapora göre, her 4 işsizden biri üniversite mezunu. 2000 yılından 2015’e kadarki değişim izlenirken 2000 yılında 143 bin olan üniversite mezunu işsiz sayısının 2015’te 774 bine çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden de yararlanılarak hazırlanan raporda çarpıcı bilgiler yer aldı. Ağustos 2015 itibarıyla 6 milyon 373 bin üniversite mezunu işgücünün 774 bininin işsiz olduğu görülüyor. Buna göre üniversite mezunu işsizlik oranı yüzde 12,1 olarak gerçekleşti. Türkiye’nin genel işsizlik oranı ise yüzde 10,1. Bu dönemde Türkiye’de toplam işsiz sayısının 3 milyon 58 bin olduğu hesaba katıldığında her 4 işsizden biri üniversite mezunu.

Üniversiteleri, ticari kaçış yolları olarak görmek yerine gelişime giden yollar olarak görelim lütfen. Bölüm açılacağı zaman, firmalarla işbirliği için de çalışmalar yapıp, ülkenin neye ihtiyacı varsa ona öncelik tanıyalım. Ve firmalar da, her yerde deneyimli aday aramak yerine genç mezunlara yetişme şansı tanımalı. İşsizlik denilen sorun ne yazık ki kendiliğinden çözülmeyecek. Her yıl içinizden birilerinin çocukları mezun oluyor. Herkes sizin çocuğunuz kadar şanslı olmayabilir. Ya da kimse sizin çocuğunuz kadar şansız.

Elimizi taşın altına koyup, geleceğimize sahip çıkmamızı diliyorum.

(Size bu satırları yazarken 3 tane firmadan bahsettiğim gençler için teklif aldım. Sayımızın artmasını diliyorum, bu firmalara sonsuz teşekkür ediyorum.)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s