Bana Göre İK

Hayalimdeki İK!

Peryön tarafından düzenlenen, HAYALLER ve GERÇEKLER temalı  13. İnsan Yönetimi Zirvesi’nin panel konuşmacılarından biriydim. Genç ve Duayen İK’cılar olarak panelde bir araya geldik. Duayen İK’cılar değerli tecrübelerini anlatıp, geçmiş ve bugünkü İK ile ilgilli kıymetli düşüncelerini anlatırken, biz genç İK’cılar da hayallerimizi ve yaşadığımız gerçeklerden bahsettik. Panel konuşmamı sizlerle paylaşmadan önce, Peryön’e bu fırsatı bana da verdiği için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Peki benim hayallerim neydi? Ne umdum ne buldum? Konuştuklarıma ek olarak paylaşmak istiyorum ki;

Son yıllarda, İK’nın işletmeler için önemi çeşitli platformlarda vurgulanıyor. Kongre, zirve, eğitim vb. ortamlarda heyecan ve istek uyanıyor. Ancak, bu organizasyonlara katınıldığında ya da belirli platformlardan yapılan çalışmalar okunduğunda sihirli bir fanusa girmiş oluyoruz. Ve aklımızda hep aynı şey: BİZDE YAPALIM. Ve bununla beraber gelen her adaydan, dinamik, enerjik ve üretken olmasını, yeniliklerle gelmesini ve hatta bir şeyleri değiştirmesini istiyoruz. Ancak, sonra o fanustan çıkıyoruz. “Biz de yapalım” yerine “bir ara yaparız” alıyor. İşe aldığımız heyecanlı çalışanın sunduğu her şey ya erteleniyor ya da maliyet engeline takılıyor. Hatta, bazen yoğunluktan dinlemeye fırsat olmuyor.

Siz Yöneticilerin Hayalindeki Çalışan Nasıl? / Siz Yöneticiler Nasıl Bir İşletme Hayal Ediyorsunuz? Bu açıdan bakınca, İK’nın hangi fonksiyonları daha önemli?

Kurumların, önemli sorunlarından biri, gelen adayların kendilerini çok iyi göstermesi ve sonrasında yaşanan aday-pozisyon uygunsuzluğu nedeniyle yaşanan hayal kırıklığı. Ancak, bu durum adaylar açısından geçerli. İşletmeler de kendilerini adaylara çok iyi pazarlıyorlar ve sonuçta memnuniyetsiz iki taraf oluyor.

Hayallerdeki çalışana giden yol İK’nın ellerinden geçiyor. Eğer yöneticiler, hedefleri, stratejileri ve planları İK ile açık ve net paylaşırlarsa, doğru adayın bulunma şansı artar.

Elbette ki, her yönetici sorunsuz bir işletmenin bünyesinde olmak ister. Peki bir işletmedeki sorunlar neden olur? İLETİŞİMSİZLİK. İşletme içerisinde her iletişimsizlik, belirsizlik, şüphe vb. durumlar, iş akışına ve kalitesine zarar verecektir. Çalışanlar, şeffaflık ister. İşiyle ilgili soru işaretleri olan çalışanlardan yüksek verimlilik almak beklenemez. İşte İK bu yüzden vardır. İK’nın motivasyon çalışmalarına destek vermek aslında çokta yüksek bir maliyet değildir. Yönetici şeffaf olursa, maliyetli motivasyon alternatiflerine daha az ihtiyaç olacaktır.

Önce Müşteri Mi Çalışan Mı?

Önce çalışan olduğunun farkına varılırsa, müşteri ilişkilerinin de doğal bir sonuç yolunda gittiği gözlemlenebilir. Huzurlu ve aidiyet duygusuyla çalışan bir çalışan, daha hızlı sorun çözme becerisine sahip olacaktır. İşletmesini her zaman içgüdüsel olarak koruyacaktır. Çalışanların sesine kulak verin ve onlarla konuşmayın, ONLARA ANLATIN ve DİNLEYİN. Alacağınız en etkin raporlar, çalışanların sesidir.

Biliyorum Siz ZATEN Böylesiniz!

Kendinize karşı objektif olun. Kendinizi sorgulamak, değerlendirmek yetersizlik ve güvensizlik değil, daha iyi olabilmek için bir analizdir. Bütün yöneticiler hatalarıyla beraber yönetici olur. Olumsuz deneyimleri olumluya çevirdiğimizde tecrübe, olumsuza devam ettiğimiz sürece hata olur.

Ben Yaparım!

Geçenlerde okuduğum bir araştırmada, önemli 3 firmanın CEO’ları yetiştirdiği çalışanlarını anlatıyorlardı. Hatta bir tanesi, rakip firmaya CEO olmuş. Yaptığınız işlerle bir iz bırakın. Bilgi ve deneyimin paylaştıkça iyileşen bir yapı olduğunu unutmamak gerekiyor. Meslek hayatınız boyunca, atacağınız en önemli imza, etkin çalışanlar yetiştirmektir. Onlar sizi silmez, sadece kalıcı olmanızı sağlar. İşinizi, bilginizi ve deneyimlerinizi paylaşın. Sadece yönetici değil, bir mentor olun. Attığınız tohumların nasıl yeşerdiğini görmek, yıllarca biriktirdiğiniz yorgunluğunuzun keyif kahvesi tadında olacaktır.

Hep Beraber Olalım!

Yönetici programları her zaman yoğundur. Toplantılar, raporlar. Alında gerçek şudur ki, yönetici sorumluluğu oldukça ciddi ve ağırdır. Ancak, çalışanlarınızdan beklentilerinizi karşılamak için onlardan kaçmayın. Eğitimlerde yanlarında olun. Yöneticinin katılmayıp, sadece çalışanın katıldığı bir eğitimin sonucunda, işletmeye bir fayda beklemek olası değildir. Şirket aktivitelerinde zaman ayırın, yemek molalarında onlarla oturun. Böylece, birebir zaman ayırma şansınız olmasa bile, öğle yemeklerinde onlara dokunma şansınız olacaktır. Çalışana yakın olursanız, stresiniz de azalacaktır. Yöneticilerin çalışanlarını anlaması ve tanıması kadar, çalışanlarında yöneticilerini anlaması oldukça önemlidir. Böylece, çalışanların işlerine verdikleri dikkat ve özende artış gösterecektir.

İK’nın Geleceği

Ekonomik, siyasi, sosyal, teknolojik vb. unsurlara bağlı olarak çalışan beklentileri değişmiştir.  İşletmeler, bağlı çalışanlarla beraber sürdürülebilir olmak istiyorlarsa, insan kaynaklarını stratejik noktalara yerleştirmek zorundadır. Bunu yapamayan işletmelerin, sistemin dışında kalacağını düşünüyorum. Bununla beraber, işletmelerde en zor uygulanan fonksiyonlardan birinin performans değerlendirme sistemi olduğunu düşünüyorum. Çünkü, performans değerlendirme çalışanlar da hala bir endişe duygusu yaratıyor ve etkin uygulanan firma sayısının oldukça az olduğun düşünüyorum. Bu nokta da bir algı yönetimi çalışması ile süreçte iyileştirme/değiştirme çalışmaları olacağı düşüncesindeyim. Ayrıca, gelişen teknoloji ile beraber, işe alım süreçlerinin daha çok doküman süreci olarak anılıp, bu departmanların yetenek yönetimi departmanları olarak değişeceğini düşünüyorum.

Vaktimin yettiği, dilimin döndüğünce özetlemeye çalıştığım, vaktimin yetmediği yerde buraya yazdığım her bir madde ayrı ayrı konuşup düşünülecek ve hatta uzun uzun anlatmaktan yorulmayacağım noktalar. 

Bildiklerimizin, video ve satırlarda kalmadığı, hayata geçirdiğimiz yeniliklerimizin olması HAYALİ ve dileğiyle…

Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s