İKitap

Gandhi’nin Tutkusu

Sonbahara merhaba deyip, kışa hazırlandığımız şu günlerde, kitap okumak, bana daha bir keyifli geliyor. Deniz,kum, güneş faslı bitiyor; okumaya, izlemeye daha çok zaman ve enerji kalıyor sanki. Hatta okuduğumuz içerikler bile, mevsime göre değişiyor gibi geliyor bana. Ben de, sonbaharı keyifle okuduğum üç kitapla karşılamak ve sizlerle paylaşmak istedim.

Bildiğiniz üzere, Gandhi tarihte geçen önemli ruhani liderlerden biridir. Hem felsefi, hem ruhani hem de farkındalık üzerine verilecek değerli bir örnek olduğu inancındayım. Sizinle paylaşmış olduğum bu üç kitabı da keyifle okudum. Her seferinde de, kendimle yeni bir yolculuk yaptım. Kendimi biraz daha keşfettim. Eleştirdim, fark ettim ve bol bol düşündüm…

İsterseniz liderlik özelliklerini belirlemek, isterseniz insani tarafları keşfetmek ya da isterseniz zaafları gözden geçirmek için okumanızı önerdiğim kitaplardır. Belki de, keşfedeceğiniz farklı ayrıntıları da ben sizlerden öğrenirim.

Aslında, hepimiz hayatımızın bir noktasında lideriz. Her şeyden önce kendi liderimiziz. Aldığımız karar ve uygulamalarımız bizi kendimizin lideri yapmakta. Bunun yanı sıra; ailemizdeki, işimizdeki ya da sosyal çevremizdeki rollerimiz ve varlığımızla da farklı alanlarda liderlik özellikleri gösteriyoruz.

Peki nasıl bir lider olmalı?

Korkulan mı? Saygı duyulan mı? Güven veren mi?

İç yolculuğumuzla kendimizi her keşfettiğimizde, rollerimizi de daha iyi şekilde yerine getireceğimize inanıyorum. Çünkü her deneyim, her statü ya da eklenen her bir yeni  rol, farklı özelliklerimizi kullanmamızı gerektiriyor.

Ben bu yolculuğa, 1 yıl önce Gandhi ile başladım. Rollerimin manevi yönünü değerlendirdim ve değerlendirmeye de devam ediyorum.

İlerleyen zamanlarda, diğer liderleri de sizlerle paylaşmayı diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s