Bana Göre İK

Sağlık Mı Para Mı?

Sabah Gazetesinin İK haberlerinden bir tanesi, Z Kuşağının beklentileri üzerineydi. Hızla aramıza katılan Z Kuşağı üzerine bir çok araştırma ve çalışma yapılıyor. Çünkü, bu çocuklar farklı büyüyor. Ben bu kuşağı kendimce 2’ye ayırıyorum. “Zorlayan” ve “Zorlanan”. Ayırmış olduğum bu iki gurubun ortak özelliği, teknolojiye doğmuş olmaları. Zorlayan kesim, teknoloji çağını faydalı kullananlar, zorlanan kesim ise robot çağının gelmesini hayal edenler. Bir diğer deyişle, atalarımızın dediği tırnağı parmağına yük olanlar. 

Biz şimdi zorlayan guruba biraz bakacak olursak, bakın beklentileri nelermiş? 

Parayı her şeyin önüne koyan Z kuşağı için sağlık denince akan sular duruyor. 15-20 yaş arası gençler için sağlık sigortası paranın da önünde!

Peki Neden? Gerek iş hayatında gerek günlük yaşantıda, bir kişi bir talepte bulunuyorsa, önce bunun nedenleri düşünülmeli. Kişi bunu neden talep ediyor? O zaman şimdi soralım, neden bu gençler sağlık sigortasını paranın önünde tutuyorlar?

Çünkü;

  1. 1-ruvsbzqwu1hnekivwai3bgBakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de her yüz bin erkekten 278’i, her yüz bin kadından ise 188’i kansere yakalanıyor. Günden güne artan bu oranla, bu hastalığın tedavi maliyetleri ise hiçte hafife alınacak şekilde değil. 
  2. Çalışanların neredeyse hepsi, uzun vade de meslek hastalıklarına yakalanıyorlar. Masa başı çalışanlarda ortopedik, görsel, mide ve bağırsak rahatsızlıkları; yoğun stres altında çalışanlarda kalp ve damar hastalıkları, uzun süre ayakta çalışanlarda varis; vardiyalı çalışanlarda hormonal ve uyku bozuklukları gibi çeşitli hastalıklar meydana geliyor. Ve bununla beraber,  anksiyete bozukluklarıyla karşılaşmakta oldukça mümkün.
  3. Meslek hastalıklarına karşı önlem almak ve/ ve ya olası ani oluşan rahatsızlıkların tedavi edilebilmesi için de tedavi maliyetlerini karşılamak tartışmasız çok önemli.

Yukarıdaki gerekçeleri çoğaltmak elbette mümkün ancak, en önemli nedenlerden olduğunu düşündüğüm bu sebepler ve bunların farkında olan genç çalışanların/adayların, sağlık yan hakkını neden önemsediğini sanırım özetliyor.

Sağlıklı ve huzurlu çalışmalar dilerim…


 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s