Uncategorized

Bugünün Maliyeti Geleceğin Yatırımı

Maliyet-Fayda dengesi işletmelerin yaşadığı ve tahmin ediyorum ki her zaman da yaşayacakları önemli kaoslardan birisi. Çalışanlar tarafından sunulan projeler, fayda analizinden önce maliyet analizinden geçiyor. İşletmeler gelişmek ve iyileşmek isterken, mevcut durumlarından da çıkmayı göze alamıyorlar. Sayılabilecek pek çok nedenden biri maliyet iken, diğeri de başarısız olma endişesi. Çünkü, bu iyileştirme/geliştirme çalışmaları sırasında, alınması gereken desteklerin maliyetini düşürme çabası, yapılan çalışmaların etkin olmasını engelliyor. Bununla beraber, iyileştirme/geliştirme ya da kısaca değişim aşamasında görev alacak çalışanların eğitim eksiklerinin/yetersizliklerinin olması hata oranlarının da fazla olmasına sebep oluyor. Aynı zamanda da, çalışanlara yetersizlik duygusu yaşatarak motivasyonlarının düşmesine ve bıkkınlığa neden oluyor.

Peki Ne Yapmalı…

  • Öncelikle, işletmenin hedefleri, vizyon ve misyonu çalışanlara benimsetilmeli.
  • Sonra ise, bütün çalışanları, işletmenin geçtiği süreçlerden haberdar etmeli. Geri bildirimler düzenli olarak devam etmeli.
  • Çalışanlara değişim süreci ile ilgili eğitimler verilmeli.
  • Çalışanlar sürece dahil edilmeli.
  • İşletmenin hedefleri, vizyon ve misyonu çalışanlara benimsetilmeli.

Çalışanların bilinç ve farkındalığını arttırmak, yapılacak bütün maliyetleri yatırıma dönüştürecektir. 

Çalışanlara verilmesi planlanan eğitimler, her zaman iş verenler tarafından maliyet olarak görülür ve kolay kabul görülmez. Ancak, çalışanlara öncelikle, verilen eğitimin nedeni ve önemi anlatılıp farkındalığı kazanılırsa, maliyet değil yatırım olacaktır. Almış olduğu mesleki ya da kişisel gelişim eğitimini uygulama imkanı tanındığında ve motivasyon yönetemleriyle çıpalandığında artık çalışan gelişiyor ve üretiyordur. Üretkenliğini arttıran çalışanlar işletme verimliliğinde bir katma değer yaratma aşamasına geçecektir. Motivasyon yöntemleriyle çıpalanan her gelişim de, çalışan bağlılığını arttıracaktır. Çalışan bağlılığının artması, işletmenin işe alım/işten ayrılma maliyetlerini olumlu yönden etkilerken, iş veren markası olma yolundaki adımlardan biri de atılmış olacaktır. ekran-alintisiDikkat ederseniz, sadece bir eğitimin, yönetim tarafından desteklenmesi durumundaki zincirlemeyi çok basit bir şekilde özetledik. İnsanın temel ihtiyaçları arasında yer alan değer görme ve takdir edilme duygusu, sözlü takdir ve ödüllendirme yöntemleriyle tatmin edilirse, çalışanlar daha etkin çalışacak ve gelişime açık olacaktır.

Maliyet arasında görülen konulardan bir diğeri ise, fuar ve tanıtım organizasyonlarına katılım göstermek oluyor. İşletme içerisinde, örnek gösterilebilecek önemli gelişim ve değişimler yapılırken, bunların duyurulması da maliyet nedeniyle sınırlı kalıyor. Ancak, bir fuara katılmanın faydalarını kısaca özetlersek;

  • Rakipleri tanıma ve takip etme,
  • Pazar liderleri ve rakiplerle ilgili yeni yatırım ve projelerden haberdar olma,
  • Yeni müşterilere ulaşma,

İyi hazırlanılarak katılan bir fuar maliyet değil yatırımdır. Unutulmamalıdır ki, işletmelerin daha ilk  gün kilitleri açılmadan önce, yola yatırım maliyetleri ile çıkılır.

Peki gelelim asıl sorumuza.

Bütün bunları okurken, hiç etkilenmediniz ve hatta hepsi bildiğimiz şeyler dediniz. İçinizden bazıları da bu işler bu kadar kolay değil demiş olabilir.

Madem ki hepsi bilinen şeyler, sorarım size;

“Neden işletmeler gelişimlerine engel olurlar?”

Bütün işverenler/yöneticiler gelecek planlarında “vay be” dedirten hedefler sayarken gerçekte her şey NEDEN engellerle karşılaşır ve yine her şey bir an da “İMKANSIZ” olur?

Lütfen bir açıklama yapar mısınız?

SİZCE NEDEN?

images

Reklamlar

Bugünün Maliyeti Geleceğin Yatırımı” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s