Bana Göre İK

Başarının Sırrı Çalışan Bağlılığında…

Çalışan bağlılığı; çalışanların, kurumun amaç ve hedeflerini gönülden benimsemelerini, kurumun daha iyi bir noktaya gelmesi için çabalamalarını ve kurumda varlıklarını sürdürmek istemelerini, gerektiğinde kurumun çıkarlarını kendi çıkarlarından üstün görebilmelerini içeren bir kavramdır (Ada, Alver, Atlı 2008: 495).

“İşe hayatına başladığında hiçbir şey kitaplardaki değil.” Bu cümleyi, çalışma hayatına atılmak üzere ya da yeni başlayan herkes duyar ve bütün deneyimli çalışanlarda her zaman söyler. Doğrudur. Teorik bilgiler pratiğe dökülmedikçe hiç bir anlamı yoktur. Ancak, bazı kitap cümleleri vardır ki, pratiğin temelini oluşturur. Aynen tahmin ettiğiniz gibi, girişte yapmış olduğum alıntı, eğer kitap satırlarında kalırsa işte o zaman vay halimize/vay halinize…

Yapılan düzenli araştırma sonuçlarının buluntularına göre, şirket bağlılığı yüksek çalışanların, bağlılığı düşük çalışanlara kıyasla daha yüksek bir performans sergilediği görülmektedir. Günümüz küresel ekonomi koşullarında, üretim verimliliğindeki küçük bir gelişme şirketin performansını ve rekabet gücünü olumlu yönde etkileyecektir.Unutulmamalıdır ki, ne çalışanın verimliliği ne de yöneticinin varlığı tek başına başarı kaynağı olamaz. Eğer, bir işletmedeki çalışanlar, işten kaçma eğitimi gösteriyor, işi zamanında yapmıyor, sık sık ortadan kayboluyor yada benzeri aksaklıklara sebep oluyorlarsa, önce işletme yapısını sonra çalışanı sorgulamak gerekiyor. Çünkü, bu durum, işletmenin çalışan bağlılığını sağlayamadığını göstermektedir. 

Michael Page Türkiye Finans ve İnsan Kaynakları Bölüm Direktörü Manuel Soriano: “Gerçekleştirme aşamasında zorlukları olabilir ama iş/yaşam dengesi politikaları personel tutundurma bulmacasının gittikçe önem kazanan parçaları arasında yer alıyor. Zirvedeki yetenekleri elde tutma konusunda istekli olan işletmeler eğitim ve ücretin gerekli olduğunu anlamalı ama aynı zamanda iş/yaşam dengesini geliştirmek için yenilikçi ve yararlı hizmetler de sunmalıdırlar.

Bu programlar şirketlere sadece iyi insanlarını ellerinde tutma olanağını sunmakla kalmıyor, başka yerlerden yetenekleri cezbetmeye da yarıyor. Kreş, doğum izni gibi imkanları kapsayan iş/yaşam dengesi politikaları özellikle kadın liderleri elde tutma ve motive etmek için iyi bir araçtır. Böylesine hareketsiz bir küresel ekonomide, bu tür değerler masrafını karşılıyor.” diyor.

co_0812_lead_1000

Tüm dünyada çalışanların dörtte birinin 2018 yılına kadar iş değiştireceği öngörülüyor. Türkiye’de önümüzdeki beş yıl içinde halen çalıştıkları şirkette çalışmaya devam etme niyetinde olanların oranı yüzde 61. Bu ortamda şirketler açısından “çalışan bağlılığı” çok önem kazanıyor ve “bağlılık stratejisi”nin şimdiden belirlenmesi gerekiyor.

Peki Çalışanlar Bağlı Değilse Neler Olur?

  • Çalışan, işletmenin gelişmesinin bir faydası olmayacağını ya da olan gelişimden kendisinin yarar sağlayamayacağını düşünür ve üretkenlik göstermez.
  • İşletme içerisinde, sağlıklı bir bilgi akışı olmaz. Çalışanlardan, öncelikle çözüm odaklı olmaları beklenmektedir. Çalışanın, sorunu benimseyip çözüm üretebilmesi, değişim süreçlerine destek olabilmesi ve kriz yönetiminde takım çalışmasına uyum sağlayabilmesi için, çalışanın bağlılığı ayrıca önem taşımaktadır.
  • Çalışanın yaptığı her iş, kendisine iş yükü olarak görülür ve etkin çalışmaz.
  • Değişime direnç gösterir ve gelişime destek olmaz.
  • Çalışanlar sorumluluk almak istemezler.
  • İşletme rekabetçi gücünü zamanla kaybetmeye başlar.
  • İş süreçleri uzar.
  • Çalışan çözüm odaklı olmaz ve değişim/gelişim süreçlerine destek vermez.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Ancak, önemli olan yöneticilerin kimlerle çalışmak istediğine karar vermesidir. Bağlı olmayan çalışanlar, işletmelerin en önemli riskleridir.

Sonuç olarak, işletmelerin rekabet avantajı yakalama ve hedef ve stratejilerinde sürdürülebilirliği sağlamaları için önemli unsurlardan biri yetenek yönetimine bağlı olarak çalışan bağlılığı ve çalışanları elde tutma planlamaları olmuştur. Bu bağlamda, değişen demografik ve sosyal düzen içerisinde, işverenler çalışanlarıyla olan iletişimlerini güçlendirerek bağlılık çalışmalarına önem vermelidirler.

Çalışanların bağlı olduğu işletmeler de, mutlu günler dileğiyle…

Başarının Sırrı Çalışan Bağlılığında…” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s