Uncategorized

“Her insan kendi geleceğini, insan kaynakları insanlığın geleceğini şekillendirecektir”

Ben oturmuş bir takım makaleler okuyup bir şeyler araştırırken, bir sosyal medya sitesindeki takipçim, paylaştığım bir güncellemeye yorum yaptı. Bu yorumun üstüne gene benim ilham perileri başladı bana yazdırmaya.

Paylaştığım güncelleme şuydu: “

Şimdi ben bu cevabı okuyunca durdum düşündüm. Elbette ki yorumuna cevap verdim, ondan yorum aldım falan ama benim düşündüğüm nokta insana değer verilmesi ile kaynak olması arasındaki ayrım. Bu noktada şöyle düşünüyorum;

Yaşadığımız farklı dünyalar ve bu dünyada oynadığımız roller var. Aile hayatında; anne-baba-eş,sosyal hayatta arkadaş dost,iş hayatında; yönetici, çalışan ve bu şekilde uzayıp giden kişiye göre değişen rol ve görevler. Her bir rolde emek harcarız ki emek harcamadan maddi yada manevi bir şeyler kazanmak imkansızdır, ve sonucunda bir şeyler üretiriz. Bu noktada ben diyorum ki, insan bir kaynaktır. İnsan “değerli bir kaynak”tır. Eğer kendimizi bir kaynak olarak düşünürsek, “Harcanmadan nasıl faydalı olabilirim” şeklinde düşünüp hem suistimale karşı insani değerlerimizi koruruz hem de kendimizi geliştiririz. Tecrübe ve deneyimle donanmış bir yönetici, bir öğretmen, bir akademisyen ne kadar ciddi bir bilgi kaynağıdır mesela, yada işinde uzman bir teknisyen, bir bilgisayarcı ne kadar önemli kaynaklardır. Eğer biz kelimelere negatif anlamlar yüklersek  iş ve sosyal dünyayı, bu dünyadaki duyguları birbirine karıştırırsak o zaman başarılı olamayız diye düşünüyorum.

Okuruz, gelişiriz, öğreniriz ve öğretiriz…

lvmh_developpement-ok-2400x1020
Ama biz üretiriz de. Öğrendiklerimizden yeni şeyler üretebiliyorsak, bizde bilginin kaynağı olabiliriz. Benim bilmediğim bir şeyi biliyorsanız benim için siz bir kaynaksınız.

İşletmelerde,eğitim kurumlarında ya da bilimsel kurumlarda, insan önemli ve değerli bir kaynak olduğu için iyi yönetilmeli, harcanmasına izin verilmemelidir. Günümüzde eleştirilen, sorgulanan veya olmaması gereken deneyimler ve örnekler yaşansa bile insana değer vermek gerektiğini unutmamalıyız diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s