Bana Göre İK

Kimlerle Çalışıyorum?

Zamanımızın çoğunu iş yerimizde geçiririz ve kimlerle çalıştığımızı aslında çoğu zaman bilmeyiz. Birlikte çok sık iş yaptığımız, öğle arası ve molalarda birlikte vakit geçirdiğimiz arkadaşlarımız dışında diğerleri sadece görevlerini yapan çalışanlardır.

Birde, iş arkadaşlarımızın arasında yıldızımızın pek barışmadığı kişiler vardır. Kimi sinirli, kimi mutsuz, kimi paylaşmayı sevmeyen, kimi güvensiz gibi tanımlarla beynimize yerleşiriz. Sadece iş ortamında çalışan rolüyle tanıdığımız kişileri bir kalıba koyar ve sevip sevmemeyi tercih ederiz. Buna bağlı olarak da, işletmelerde gruplaşmalar, bilgi saklamalar, dedikodu oranlarındaki artış, iş hayatı terimiyle “ayağı kaydırma çalışmaları”, mobbing gibi durumların ortaya çıktığı görülür ve bütün çalışanlarda bundan şikayetçidir. Herkes kendine göre mağdur ve çok iyidir. Sanırsınız ki, bu kadar iyi insan bir araya gelmişken dışarıdan başka biri kötü duygular tohumunu işletmeye atıveriyor.

Peki sizce birlikte çalıştığınız kişileri gerçekten tanıyor musunuz? Neden sinirli olduğunu, neden paylaşımcı olduğunu ya da anlamlar yüklediğiniz iş arkadaşlarınızın ya da yöneticileriniz nedimages (2)en öyle olduğunu hiç düşündünüz mü?

Şimdi sizlerle paylaşacağım haberden sonra sanırım düşüneceksiniz.

Denetim ve Vergi Danışmanı olan KPMG Firması, mevcut ve aday çalışanlarından hikayelerini anlatmalarını istemiş. Hürriyet İK‘ya verdikleri demeçte KPMG Türkiye Başkanı Ferruh Tunç yaptıkları uygulama için şunları söylüyor: “İş dünyasının başarısı, itibarı rakamlara dayalı bir şeye dönüştü. Yani, sadece finansal kriterlere bakılıyor. Bu da şirketlerin ne için var oldukları, toplumla ne derece ilişkileri olduğu gibi konuları ortadan kaldırdı.”

Ayrıca, Ferruh Tunç, yapılan mülakatların yapay olduğunu çünkü hep aynı sorular sorulduğu için adayların cevapları hazırlayarak geldiklerini söylüyor. Bu fikre bende kesinlikle katılıyorum. Bugüne kadar gelen süreçte, işe kabul edilmede adayın kendini pazarlaması o kadar kabul edilir bir durum olmuştur ki, aslında bir çok deneyimli işe alım uzmanı, adayın kendini kabul ettirme çabası görüyor. Peki bunun sonucunda, işe alımcılar adayı mı işe alıyor yoksa adayın kendini anlatma yeteneğini mi? Bu sorunun cevabını sanırım işletmelerin çalışan devir oranları verecektir.

KPMG Firmasının yaptığı uygulama, bana gerçek ve samimi bir tanışma olarak görüldü ve beğendiğim bu uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim. Her ne kadar özel ve iş hayatını birbirinden ayrılmak profesyonellik olarak ifade edilse de, kişilerin karakterleri yaşanmışlıklarının belirlediği bir gerçektir. Kişilerin özünü tanıdığımızda, yargılamak yerine anlamayı seçmek daha çok yaygınlaşır belki diye düşünüyorum.

Bence çalışma arkadaşlarımızla tanışmanın tam zamanındır… İş arkadaşı değil takım arkadaşı olduğumuz kişilerle çalışmamızı dilerim…indir

Kimlerle Çalışıyorum?” için bir yorum

  1. Geri bildirim: İK'NIN MOL HALİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s