Bana Göre İK

Ne İş Olsa Yap(a)mam Abi

Görev tanımı kargaşası, çalışan maliyetini düşürme isteği gibi etkenler firmaların verimliliklerini etkiliyor. Bazı yöneticiler, birkaç bölümün işini tek başına yapan çalışanı “verimli” olarak nitelendiriyor. Bu noktayı bir netleştirelim. Verimli çalışan birden çok bölümün işini yapan değil,  uzmanlık alanını etkin yöneten ve işletmeye fayda sağlayan çalışandır. “İş bitirmek” ile işi bitirmek” arasındaki farkın farkında olmak gerekiyor.

image

Örneğin bir insan kaynakları çalışanından muhasebe yapmasını beklemeyin. Beklerseniz beraberinde gelecek hataları da kabul etmiş olursunuz. Bu durumda maliyet analizinin tekrar yapılmasını tavsiye ediyorum. Bununla beraber, “üç kişinin işini yapıyorum yine aynı parayı alıyorum.” isyanları asla bastırılamaz ve motivasyonu düşük insanlar topluluğu edinmekten öteye gidilmez. Herkes kendini işini yaparsa, uzmanlaşma artar ve bununla birlikte doğal yollarla büyüyen işletmeler olur. Aksi takdirde, günlük işlerin biterken uzun vade de işletmenin de işi bitmeye başlar.

image

Bunlar, iş tanımı yapmanın önemli nedenlerinden sadece bazılarıdır. Alanında uzman çalışanlar kazanmak, bölümlerin gelişimini sağlamak, yöneticilerin farkındalıklarıyla paraleldir. Az eleman çok iş değil, yeterli eleman çok gelişme mantığı olursa, işletme de yaşanan krizlerden biri daha çözülmüş olur diye düşünüyorum.

image

Çalışanların kimlik bunalımı yaşamadığı bir iş hayatı diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s