İK'NIN SESİ

Bir İnsan Kaynakları Masalı

indirYine keyifle okuduğum bir kitabı daha sizlerle paylaşmak istedim. Pek çoğunuzun kitabı bildiğine eminim. Ancak, özellikle yeni İK adayları için bir kez de ben hatırlatmak istedim.

Özden Aslan kitapta, bir şirketteki insan kaynakları çalışmalarını güzel bir şekilde özetlemiş. Temel çalışmalar hakkında fikir vermesi, öneriler sunması özellikle bu yolcuğun başında olanlar için güzel bir yol gösterici.

Akıcı bir hikaye üzerinden anlatan, genç bir İK’cının yolculuğu, kendinizin de İK çalışmaları ve hedefleriniz üzerinde değerlendirme yapmanıza yardımcı oluyor. Ancak, kitaptaki favori karakterim Genel Müdür. Gerçek anlamda ideal bir genel müdür profili çizilen kitapta, keşke gerçekten böyle yöneticiler olsa diye düşünmeden edemedim. Bu cümlemi okuduğunuzda bana bana sitem de bulunabilirsiniz. Ancak, yuvayı nasıl dişi kuş yapar denilirse, işletmeyi de yöneticiler ayakta tutuyor. Çalışanlar ne kadar yetkin, bilgili ve tecrübeli olursa olsun, yönetimce desteklenmezlerse verimlilik alınması çok zordur. Özellikle, insan kaynaklarının yönetim tarafından desteklenmesi olmazsa olmazdır. Bu nedenle, bilinçli yetiştirilmeye çalışan yeni kuşağa karşılık olarak, yöneticilerin de eğitimlerle değişen çağa ayak uydurmaları desteklenmelidir. Çünkü, aksi takdirde, bilinçli ve yetkin işsizlerin sayısı artacaktır. Bu anlamda, iki taraflı çalışmaların önemli oldukça büyüktür.

Eğer okumadıysanız, kişisel olarak tavsiyem, kitaba bir göz atmanız olacaktır. ,

Güzel yazınlarda buluşmak ümidiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s