İKitap

İŞte Mülakat

Mehmet Arkan ve Oğuz Erdoğan’ın kaleminden çıkan “İŞTE MÜLAKAT” özellikle işe alım bölümünde çalışan ya da çalışmak isteyenlere İK’nın traji komik halini anlatıyor. Akıcı, anlaşılır ve bir olay örgüsü üzerinden yazılan kitap 7 bölümden oluşuyor. Her bölümde, mülakat süreçl0000000295540-1erinde yaşanan farklı bir deneyimi ortaya koyuyor.

Yazarların yaptığı yaklaşık 25.000 mülakat içerisinden seçilerek anlatılan hikayelerin hepsi yaşanmış ve aynı zaman da işsizlik ve işe ihtiyaç üzerine de düşünmeye sevk ediyor.

Ayrıca, kitapta İK’cı, çalışan, yönetici ve her sınıftan kişilerle empati yaparak kişilerin kendini sorgulamasını sağlıyor. ” Unvanlar sadeleştikçe yaşamlar zenginleşiyor ve daha çok anı birikiyor.” Bu cümleyi okuduktan sonra, durup düşündüm. Bunun ardından da, tesadüfen yaptığım bir sohbette kariyerin geçmişe olan etkisini düşündüm. Hepimiz, iş hayatında başarılı olmak için özveri gösteriyoruz. Bazen ailemizi, bazen kendimizi ihmal ediyoruz. Ve kazandığımız her başarı sanki yorgunluğumuzun ilacı oluyor. Peki, çocukluğunuzun kaçan çocukluk yılları, ailenizin yıllara karışması gibi şeyleri düşündükçe bu denge nasıl olacak diye soruyorum bazen. Ne yardan ne serden vazgeçme durumu sanki.

Kitaba dönecek olsak, bilindiği üzere, mülakatlar zorlu süreçlerdir. Birçok aday arasında bir beklenti eşleşmesi olması istenir. İşte bir mülakat örneği;

20160502_143751

Eminim birçoğunuzun başına gelmiştir benzer durumlar. Ne istediğinizi bilmeyen aday, “Ne iş olsa yaparım abi” diye düşünüp, pozisyonu hayatının mesleği gibi anlatan… Kim kime şikayet edelim bilmiyorum ama, istediği işi yapanların azınlık olduğu düşünülürse, sisteme bir şekilde girmeye çalışanlara da kızamıyorum. Lakin, belli sınırlar içerisinde tabi ki.

Ben sevdiğim ve beğendiğim şeyleri uzun uzun anlatmayı seviyorum. Son bir örnekle, anlatımıma son vereceğim yoksa sizin kitabı okumanıza gerek kalmayacak.

“NEDEN İK?” diye çok kez sormuşsunuzdur. Kaçınız böyle bir cevap aldı bilmiyorum. Ama bakın binlerce kişiye sorulmuş biri ne cevap vermiş…

20160502_143426

O zaman vitrinize değil ikliminize gelen adaylarla buluşmanızı diliyorum… (Kötü espri diyebilirsiniz ama örgüt iklimi ve uyumlu çalışanların önemli olduğunu da biliyoruz. Hadi onu da şimdi yazmayım…)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s