İK'NIN SESİ

İNSAN KAYNAKLARINA STRATEJİK BAKIŞ PANELİ-2

Ekran Alıntısı6

Edward L. Deci

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyerek başlıyorum panelin ikinci bölümüne. Çünkü, panelde, en çok dikkatimi çeken ve çalışan bağlılığına ışık tutan sözlerden biriydi Edward L. Deci’nin paylaştığım düşüncesi. 

İkinci bölüm, 133 yöneticisi ve 1600 çalışanı ile Bakioğlu Holding Eğitim ve Örgütsel Gelişim Müdürü Mahmut Toprak ile devam etti. Konuşmasında, Bakioğlu Holding’in ileriye yönelik hedeflerinden, kariyer yönetimindeki değişimden, çalışan motivasyonundan, doğru iş-çalışan ilişkisinden ve yöneticilerin dikkat etmesi gereken noktalardan söz etti. Kariyer yönetimindeki değişimi anlatırken şu bilgileri paylaştı:

bo kariyer

Kariyer gelişimindeki değişime bağlı olarak, yöneticilerin rollerini ise şu şekilde özetledi: 

Ekran AlıntısıYR

Kariyer yönetimindeki değişimde, yöneticinin rolleri ile beraber asıl önemli bir nokta daha var ki, insan kaynakları süreçlerinin temelini oluşturan işe alım. Çalışan bağlılığı, yöneticinin rolleri ve kariyer yönetiminin temeli tabi ki işe alımla başlamalı. Mustafa Beyin’de söylediği gibi çalışan ve iş uyumu dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı. Ben bir de buna, yetkinlik bazlı işe alımı eklemek istiyorum.

Yetenek yönetimi, işletmenin mevcut ve gelecekteki iş ihtiyaçlarını karşılama ve stratejik hedeflere ulaşmada, çalışanın cezbedilmesi, geliştirilmesi ve elde tutulmasında örgüt tarafından tasarlanıp hayata geçirilen süreçler, programlar ve kültürel normlardır. Yetenek yönetiminin, işe alım ve elde tutma olarak iki amacı vardır. Bu nedenle, aday ve iş uygunluğu oldukça önem taşır. Bir adayın, yabancı dilinin çok iyi olması, programları iyi kullanmasının önemi pozisyona bağlı olarak değişir. Aday, bilgi, beceri ve yeteneklerinin ne kadarını bu pozisyon için kullanacaktır? Pozisyon ihtiyacı olan bilgi ve yetenekler nelerdir? 

Aday ve İş Uygunluğu Pramidi

 Ekran Alıntısıişe uyg pr

Firmanın İnsan Kaynakları Yönetimindeki yetkinlik bazlı İşe Alma ve Yerleştirme, Yönetici Performans Yönetim Sistemi, Yönetici Potansiyel Tespiti, Yedekleme ve Kariyer Planlama/Geliştirme fonksiyonları birbirleriyle bütünleşik olarak çalışır ve Mesleki Beceri Alanları, Ortak Değerler ve Yönetici Yetkinlikleri, İş Kademeleri kavramlarına dayanır.

İşe alımdaki bu strateji, aynı zamanda, motivasyon çalışmalarının temelini oluşturur ve çalışmalarda kolaylık sağlar. Süreç, çalışan bağlılığı ile ilgili planlamalara destek olarak devam eder.

Mustafa Bey’in bu konudaki bilgilendirmesi ve Bakioğlu Holding’e ait çalışan bağlılığı, motivasyon ve çalışan-iş uyumu süreciyle,  panelin ikinci bölüm anlatımını bitirmek istiyorum.

Bakioğlu Holding Bakış Açısı;Ekran Alıntısısn

1. İnsana Değer

2. Güven

3. Adalet

4. Kalite ve Çözüm Odaklılık

5. Gelişmek ve Geliştirmek

6. Sosyal Sorumluluk 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s