Uncategorized

İNSAN KAYNAKLARINA STRATEJİK BAKIŞ PANELİ-1

Bugün, İnsan Kaynakları Yüksek Lisans eğitimimde kendilerinden ders aldığım, değerli hocalarım olan dekanımız Prof.Dr. Julide Kesken ve Prof. Dr. Aylin Göztaş ile Bakioğlu Holding Eğitim ve Örgütsel Gelişim Müdürü Sayın Mahmut Toprak kıymetli bilgiler paylaştığı hoş bir panele katıldım.

Ekran Alıntısı

Öncelikle, Prof.Dr. Aylin Göztaş, “Y ve Z Kuşaklarının İşletmeye Bağlılığının Oluşturulması ve Davranışsal Boyutları” üzerinde değerli bilgilerini bizlerle paylaştırdı. Aynı zamanda, tez konumu da oluşan çalışan bağlılığı, panel içerisinde dikkatimi çeken önemli konulardan biri oldu.

Konuyla ilgili olarak, Aylin Hocamız birçok bilgi aktardı ve kuşakları tanıttı. Bence, konunun en önemli detaylarından biri, Y ve Z kuşağının doğru yönetilmesiydi. Çünkü, değişen çalışan profili içerisinde, işletmenin stratejik hedeflerine ulaşması ve rekabet avantajı sağlaması birçok anlamda önem taşımaktadır. Çalışan bağlılığını sağlama üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar, kuşaklar, yetkinlikler, tecrübeli çalışanlar gibi faktörleri içermektedir. Çalışma konularından da görüldüğü gibi, çalışan bağlılığı sağlama çalışan gruplarına göre farklılıklar göstermektedirler. Kuşaklar arası beklentilerin değişmesi, yetkin personelin motivasyon faktörlerindeki farklılıklar çalışan bağlılığı konusunu geniş bir perspektife ayırmıştır.

20160427_140928

Bu noktada Aylin Hoca şu bilgileri paylaşmıştır: “Yeni küreselleşmenin yeni değerleri ve yeni rekabet: Yakınsama, yeni medya, nesnelerin interneti, big data, yapay zeka. İş hayatı olarak küreselleşmenin bu yeni değerlerine entegre olmak için Y ve Z kuşağına ve o eleştirdiğimiz özelliklerine ihtiyacımız var. Y ve Z kuşağı çoklu işler yapabilme kapasitesi medya kullanım ve iletişim becerisine bağlıdır. Yetki ve sorumluluklarını net olarak bilmesi gerekir. Yaratılan görev haritaları ile görselleştirme ekran kültürü ile harmanlanmış bu nesil için önemli bir detaydır. Ayrıca görev haritaları önemli bir detaydır. Y ve Z kuşağı performansını ölçme özgürlüğünü ve ödülün bireyselliğini vurgulamasını arzular. Ağlarda paylaşacağı yaşam deneyimi üzerinde hakimiyet ister. Bilgi peşindedirler ve yaşamak için çalışırlar.”

Aylin Hocamızın söylediklerine bağlı olarak, çalışan bağlılığının oluşturmadaki en önemli adım, çalışanların iyi tanınması olduğunu düşünüyorum. Bireysel farklılıkların yanı sıra, kuşaklar arasındaki benzer özelliklere göre de bağlılık çalışmaları oluşturulabilir. X ve Y kuşağı üyeleri hem dünyada hem de Türkiye’de çalışma yaşamının önemli bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu nedenle; birlikte çalışmak zorunda olan bu iki farklı kuşağın benzerlikleri ve farklılıklarını bilmek, birlikte çalışabilirliklerini sağlamak ve ortaya çıkabilecek çatışmaları çözmek adına faydalı olacaktır.

Farklı kuşakların iş hayatında yolları kesişmeye başlamıştır. Kuşak çatışmalarının önlenmesi için, eski çalışanlar ve yöneticiler eğitimler alarak sürece hazırlanmalıdır. Aylin Hocan’ında bahsettiği netlikle ilgili olarak, alınan yeni çalışanların ve mevcut çalışanların görev tanımlamaları net olarak belirlenerek çalışanlarla paylaşılmalıdır. Mevcut çalışanlar için oluşturulacak ekiplerle yeni çalışanlara mentorlük desteği verilmelidir diye düşünüyorum.

Farkındalık oranları fazla ve beklentileri değiştiren yeni kitleler, yönetim alanında da değişiklik yapılmasını kaçınılmaz kılmıştır. Aile içerisinde sıklıkla duyduğumuz kuşak çatışması kavramı, iş dünyasına da hızla yerleşmeye başlamıştır. Bu nedenle, hızla değişen bu sürece, aynı hızla uyum sağlanması için uzmanlar araştırma ve çalışmalara başlamıştır. Tabi ki, bu çalışmalar uygulamaya geçilmediği sürece yetersiz kalacaktır. Artık, mevcut yöneticilerinde iş tecrübeleriyle birlikte, gelen yeni kuşaklara uyum sağlayabilmeleri için kendilerini geliştirmeleri, işletmelerinin başarılı olması için büyük önem kazanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s