Uncategorized

İnsan Kaynaklarından Personel Yönetimine…

İnsan Kaynakları Yönetiminin tarihçesine bakıldığı zaman, personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine varan süreçlerin incelendiği görülmektedir. Peki gerçekten, personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine mi geçiş olmuştur? Yoksa???

1900-1930 yılları arasında, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da 1856-1915 yılları arasında yaşamış Endüstri Mühendisi olan ve yönetim konusunu ilk kez bilimsel olarak araştıran Frederick W. Taylor’un başrol de olduğu, klasik yönetim yaklaşımı akımı etkili olmuştur.

Taylor’un Yönetimle İlgili 4 Temel İlkesi vardır:

  1. Bilimsel İş Analizi: Gözlem, veri toplama ve dikkatli ölçümlerle yönetim her bir işi gerçekleştirmek için “en iyi yolu” belirler.
  2. Personel Seçimi: İş bilimsel olarak analiz edildikten sonra personel seçilir, eğitilir, ve geliştirilir.
  3. Yönetim İş-birliği: Yöneticiler tüm işlerin belirlenmiş bilimsel ilkelere uygun olarak çalışıp çalışmadığından emin olmak için işçilerle iş birliği yapmalıdır.
  4. Fonksiyonel Denetim: Yöneticiler, planlamayı, örgütleme ve karar verme gibi konularla ilgilenirken işçiler sadece yöneticilerin verdiği işleri yapmalıdır.

Taylor yönetim yaklaşımını ortaya koyan ve üzerine çalışmalar yapan ilk kişidir. Tarihleri özellikle paylaşmaktayım. Çünkü, yönetim ilkelerine bakıldığında karşımıza şu sorunun çıktığını görmekteyiz. Hatta daha da geriye gidersek, Hammurabi kanunlarında ücretlendirme sistemine yer verildiğini, M.Ö. 1600’lü yıllarda ilk uzmanlaşma ve iş bölümü çalışmalarının Çinliler tarafından yapıldığını ve M.Ö. 400’lü yıllarda personel devir oranını yine Çinliler’in kullandığı bilgilerine ulaşabiliriz.

Peki tüm bunlar göz önüne alındığında, gerçekten personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine mi geçildi?

Taylor, çalışan verimliliği üzerine şöyle bir araştırma yapmıştır. Çalışanın  fiziksel ortamını en iyi şartlarda düzenlemiş, ancak çalışanın ihtiyaçlarını göz ardı ederek çalışılmasını istemiştir. Daha sonrasında, çalışanlar elektrik kesintisine maruz kalmış ancak, motivasyona yönelik ihtiyaçlarına destek olunmuştur. Sonuç gösterir ki, motivasyonu sağlanan çalışanlar için fiziksel şartlar önemini yitirir ve verimlilik artar.

İnsan kaynakları yönetiminin önemli uygulamalarından biri olan, çalışan motivasyonu bu noktadan sonra üzerine çalışılan bir konu haline gelmiştir.

Buradan yola çıkıldığında, aslında personel yönetiminden önce insan kaynakları yönetiminin olduğunu görebiliriz. Fakat insanlar, Amerika’yı yeniden keşfeder gibi insan kaynakları yönetimini son yıllarda tekrar keşfettiler. Söz edilen zamanlarda bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanılan insan kaynakları yönetimi, karlılığa olan odaklanmanın artması ile pasifleşti. Uluslararasılaşmanın verdiği etkiyle beraber, ekonomik çalkantıların etkilerinin daha fazla hissedilmesi, sanayinin gelişmesi ve rekabetin artarak ağırlaşması, teknolojideki hızlı gelişmeler gibi nedenlerle, yönetimler kaynaklarının en önemli kısmı olan insanın yönetimini göz ardı ettiler. Çünkü ayakta kalabilmek için, değişime hızla uyum sağlanması gerekiyordu. Fakat, teknolojinin ilerlemesi, üretimi kolaylaştırırken, ürünlerin kopyalanmasını da kolaylaştırdı ve işletmelerin rekabet avantajı sağlamaları için yeni yollar aramasına sebep oldu. Bunun sonucu olarak ise, çok daha önceden var olan insan kaynakları yönetimi tekrar doğmaya başladı.

İşletmeler günümüzde hala sınırlı kaynakları en verimli şekilde değerlendirerek en fazla çıktıyı almayı hedeflerler. En fazla faydanın sağlanması içinde kaynakların etkin ve verimli kullanılması gerekmektedir. Bu kaynaklardan en önemlisi ise “insan”dır. Bu nedenle, yönetilmesi en önemli olan kaynaklardan birini oluşturur. İşletmeler, hedeflerine ulaşmak için insan kaynağını kullanmak zorundadırlar. Her ne kadar, gelişen teknoloji ile beraber insan gücüne duyulan ihtiyaç azalsa da, teknolojiyi etkin kullanacak, verimliliği arttıracak, etkin performans ile karlılığı arttıracak olan yine insanlardır. Bu nedenle, insan unsuru işletmeler için her geçen gün daha fazla önemli hale gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s