Uncategorized

Farkındalık Fark Yaratır

Çalışan ve işveren beklentileri geçmişten bugüne kadar çeşitli araştırmaların konusunu oluşturmaktadır. Sanayi devriminin olması ile beraber, rekabet kavramının doğması ve her geçen gün artması, değişen teknolojik, sosyal ve ekonomik yapı işletmelerdeki sürdürülebilirliğin sağlanması için önemli faktörler arasındadır. İnsan gücünün önemli bir kaynak olduğu çalışma hayatında, işletmeler verimliliği ve karlılığı arttırmak için insan kaynağının iyi yönetilmesi gerektiğini fark etmişlerdir. Bu farkındalık, insan kaynaklarının çalışma alanının genişlemesine neden olmuştur.

Bireysel farkındalıklar, çalışanların sosyal ve kariyer anlamdaki beklentilerinin artması, verimlilik motivasyon dengesinin fark edilmesi ile beraber, yetenek yönetiminin önemi fark edilmiştir. Öncelikle doğru işe alım stratejilerini oluşturmaya başlayan işletmeler, çalışan bağlılığını sağlama ve elde tutma konusunda bir çaba daha sarf etmek durumunda kalmışlardır. Alternatiflerin çoğalması, adayların kendilerini geliştirmesi, kariyer planlamasının artması ile beraber yeteneği etkilemek güçleşmiştir. Bu nedenle, son yıllarda firmalar fark yaratabilmek adına yetenek avı çalışmalarını arttırmışladır. Ancak, görülmüştür ki, yeteneğin sadece işletmeden içeri girmesi değil, uzun soluklu olarak işletmede bulunması da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, çalışan bağlılığı ve çalışanı elde tutma üzerine yapılan çalışmalar her geçen gün artış göstermektedir.

Eğer bir işletme, rekabet avantajı sağlamak ve rakipleri arasında fark yaratmak istiyorsa, insan kaynakları yönetim sistemine önem vermelidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s